Nabíječka k táboráku. Stačí pod ní zatopit

8. 7. 2011  |  Martin Tůma  |  Technika

Co je to baterie? V encyklopedii najdete řadu vysvětlení, ale podle mne je to věc, která je vybitá, když ji zrovna nejvíc potřebujete. Uprostřed divočiny to mohl být problém. Až doteď. Místo hledání zásuvky můžete nabíječku povařit v kotlíku s vodou.

Už v roce 1821 si německý fyzik Thomas Johann Seebeck povšiml proudu, který vznikal v kovové tyči díky rozdílu teplot na jejích koncích. Silnějšího efektu lze dosáhnout se dvěma různými kovy nebo se dvěma polovodiči. Ale pořád se bavíme o několika mikrovoltech na 1 °C. Praktické využití je vhodné pro teploměry a jiné tepelné senzory, ale ne pro generování elektrického proudu.

Přeměna tepelných rozdílů na elektrickou energii se podle autora nazývá Seebeckův jev (nebo termoelektrický jev). Napětí odpovídá z rozdílu teplot vynásobených Seebeckovým koeficientem; případně rozdílu koeficientů, pokud se jedná o různé kovy.

Termoelektrická nabíječka

V elektrárně se termoelektrický jev ještě použít nedá, ale pro nabíjení mobilu už existuje dostupné zařízení. Výrobcem je japonská technologická firma Tes New Energy. Vyvinula a patentovala slitinu, která je cenově dostupná a přitom dostatečně výkonná pro generování proudu 400 mA při napětí 5 V. To je ekvivalent nabíjení přes USB, které stačí pro nabití mobilu, navigace nebo jiného mobilního zařízení.

Jediný obrázek, který Tes New Energy uvolnila.
Jediný obrázek, který Tes New Energy ke svému nabíjecímu ešusu uvolnila.

Nabíječka má podobu zvláštního kotlíku, který má ve dně termoelektický modul. Vařit můžete na ohni ze dřeva, na petroleji nebo třeba na plynovém vařiči. Zatímco v přírodě vaříte oběd, současně dobíjíte svoje mobilní zařízení a nemusíte sebou tahat těžké baterie.

Není pochyb, že tento kotlík najde svoje uplatnění nejenom při výletech do přírody, ale i při živelných katastrofách nebo samozřejmě v armádě. Firma ale zatím neuvádí, kde a za kolik je možné kotlíkovou nabíječku zakoupit ani kdy ji uvede na trh.

Další uplatnění mohou výrobky ze slitiny Tes New Energy najít všude tam, kde je odpadního teplo. Například ve výfucích automobilů, při chlazení počítačů nebo v klimatizaci budov.

Další informace (PDF)

Nejčtenější