Na velrybu sólo, s otrávenou harpunou

Jaroslav Petr  |  Příroda

Jediný muž dokázal ulovit obří velrybu pomocí harpuny. Pomáhal si jedem na jejím hrotu, tukem z lidské mumie a šamanskými rituály.

Lov velryb nebyl ještě v první polovině 20. století žádná legrace. Početné posádky velrybářů na palubách velkých lodí měly s kytovcem plné ruce práce. Na Aljašce před tisíciletími přitom vyjížděli na lov velryb osamělí lovci v kožených kajacích. A nevraceli se s prázdnou.

Ostrov Kodiak leží v Aljašském zálivu (mapa) a proslul především obřími medvědy. Jeho skalnaté břehy jsou na mnoha místech ozdobeny dávnými rytinami. Zobrazují lidské tváře, zvířata a krajinu.

Medvěd kodiak se vyskytuje pouze na stejnojmenném ostrově

Mezi zvířecími motivy těchto petroglyfů ale dominují velryby. Pro dávné lovce z kmene Alutiiq byla velryba nejen mýtickým tvorem, ale také cennou kořistí. Současný archeologický výzkum zaniklých sídlišť alutiiqských lovců prováděný organizací Frontier Scientist odhaluje neuvěřitelný svět dávných velrybářů z Kodiaku.

„Tehdejší domorodí velrybáři byli v podstatě šamani – samotáři,“ říká o svých předcích na Harvardu vyškolený archeolog Sven Haakanson. „Byli to individualisté, podle všeho silně duchovně založení. Lovili osamoceně. Výjimkou byla výuka nových adeptů této lovecké profese. Ostatní se jich zřejmě trochu báli, protože ovládali mnoho tajných praktik.“

Tři dny čekání na mršinu

Z výzkumu na Kodiaku vyplývá, že tamější lovci vyráželi na lov velryb na kožených eskymáckých kajacích ve chvíli, kdy se obří kytovci zatoulali do zátoky v blízkosti osady. Byli vyzbrojeni harpunou, která sama o sobě nemohla velrybě ublížit. Její hrot byl však napuštěn silným rostlinným toxinem, po kterém velryba ochrnula. Stačilo, aby lovec strefil velrybu do ploutve, nebo aby otrávený hrot prosekl kůži a tuk pod ní. Ochromený mořský obr klesl do hlubin a utopil se.

Po šťastném zásahu velrybářský šaman přistál u břehu. Po tři dny se postil a prováděl rituály. Ty měly za cíl zabránit velrybě, aby před smrtí unikla ze zátoky na volné moře. Po třech dnech vynesly plyny nahromaděné ve vnitřnostech velrybí mršinu na hladinu a vlny ji vyvrhly na břeh.

Lov úzce souvisel se zvykem mumifikovat těla nejlepších lovců velryb. Při mumifikaci sbírali Alutiiqové lidský tělní tuk. Používali ho jako pojivo, které zajistilo, aby se rostlinný toxin nesmyl z hrotu harpuny.

Lov velryb na ostrově Kodiak je také téma následujícího videa (ikonkou CC si můžete zapnout automatické anglické titulky):

Další čtení

Nejčtenější