Na co si Vikingové brousili zuby?

Jaroslav Petr  |  Historie

Vikingští bojovníci si nechávali do řezáků vybrousit příčné rýhy. Byla to frajeřina nebo strašák na nepřátele?

Při stavbě silnice v anglickém hrabství Dorset poblíž staré komunikace známé jako Ridgeway narazili dělníci na lidské kosti. Archeologové zjistili, že jde o hromadný hrob mladých mužů. Další výzkum potvrdil původní podezření, že tu leží těla popravených Vikingů.

Na hlavu poražení

Kosti nesou neklamné známky po zásazích ostrými čepelemi. Jedna z obětí byla seknuta do zad a krku nejméně šestkrát. Celkem vědci napočítali 54 těl a 51 lebek. Je tedy možné, že tři hlavy vítězové nepohřbili a odnesli je s sebou. Radiouhlíkové datování určilo původ koster do období mezi roky 970 a 1025 našeho letopočtu. Izotopové analýzy odhalily, že mladí muži nepocházeli z Britských ostrovů, ale vyrostli ve Skandinávii. Jeden z nich zřejmě vyrůstal až u polárního kruhu.

To dovoluje celkem jasně identifikovat masový hrob jako místo posledního odpočinku poražených vikingských nájezdníků, kteří v té době podnikali loupežné výpravy do Británie. Většina z nich byla popravena setnutím hlavy.

Broušení zubů – nic příjemného

Vědci pokračují v detailnějších výzkumech a při těch si všimli podivných zubů v čelistech jedné z lebek. Horní řezáky mají vybroušené dvě hluboké příčné rýhy. Jde zjevně o zcela úmyslnou úpravu zubů, která byla provedena precizně a se znalostí věci. Nemohlo tedy jít o ojedinělou záležitost. Na druhé straně však nejsou podobně broušené zuby na lebkách Vikingů běžné.

Video: Reportáž o nálezu masového hrobu Vikingů

Účel takové úpravy zubů je pro archeology záhadou. Podle některých teorií byly podobné zářezy na zubech odznakem vynikajících bojovníků. Nedá se odhadnout, zda a jak takové broušení zubů bolelo. Zcela jistě to ale nebylo nic příjemného a proceduře se možná podrobovali jen zvláště otrlí jedinci.

Další odborníci spekulují o tom, že zářezy měly v první řadě za účel vyděsit protivníka. Při boji zblízka vycenil Viking vybroušené zuby a mohl tak na okamžik rozptýlit pozornost soupeře a získat výhodu.

Nejčtenější