Mladé gorily doběhly pytláky

Jaroslav Petr  |  Příroda

Příběh jako z „béčkového“ filmu pozorovali ochránci přírody ve rwandském národním parku.

Mladé gorily pomstily smrt člena své tlupy. Společně se pustily do práce. Vyhledávaly v pralese nalíčené smyčky pytláků a zcela cíleně je ničily. Ochránci přírody, kteří gorily právě sledovali, podali o tomto překvapivém chování lidoopů očité svědectví.

Tragédie mladé gorily

„Pochybuji, že někdy někdo něco podobného pozoroval,“ prohlásila o akci mladých goril ve rwandském Sopečném národním parku zástupkyně Fondu Dian Fosseyové Veronica Vecelliová z Výzkumného centra Karisoke.

Navzdory přísné ochraně řádí v národním parku pytláci, kteří líčí smyčky na jakoukoli zvěř. Obchod s masem divokých zvířat, tzv. bushmeatem, je výnosný byznys a pytlákům je proto celkem jedno, co se do nastražené pasti chytí. Nastražené oko je přivázané na ohnutý pružný kmínek stromu. Pokud se zvíře do oka chytí, vytrhne zároveň pojistný kolík a uvolněný stromek se narovná, čímž smyčku pevně zadrhne kolem krku nebo končetiny oběti. Když není kořist příliš těžká, může ji taková past vyzdvihnout do vzduchu. Zvíře tak ztratí oporu pod nohama a jeho šance na únik jsou prakticky nulové.

Pokud se do takové pasti chytí dospělá horská gorila, má obvykle dost síly na to, aby se z oka vymanila. Pro mláďata goril jsou však tyto pasti smrtelně nebezpečné. Pracovníci Sopečného národního parku nedávno našli mladou gorilu, která uvízla za ruku v pasti. Zvíře mělo vykloubené rameno a rány na paži způsobené zaříznutou smyčkou byly těžce zanícené. Navzdory péči veterinářů podlehla gorila gangréně.

Pomsta gorilího tria

Jen pár dní nato pozorovali strážci parku gorilí tlupu označovanou jako Kuryama. Přitom si všimli nastražené pytlácké smyčky. Pokusili se smyčku zničit, ale vůdčí samec tlupy jim dal jasně najevo, že si nepřeje, aby se k tlupě přiblížili. Strážci byli donuceni couvnout. Vzápětí však k pasti vystartovaly dvě mladé, asi čtyřleté gorily – sameček Rwema a samička Dukore. Zatímco Rwema skočil na ohnutý kmínek a vahou svého těla jej zlomil, Dukore vytrhla oko z provazu. Past tak byla zcela zničena. Vzápětí se mladé gorily rozběhly k další pasti a s pomocí gorilího teenagera Tetera ji rovněž zneškodnily.

Strážce překvapila rychlost a rutina, s jakou gorily pasti zlikvidovaly. „Byly si velmi jisté. Věděly přesně, co mají udělat, udělaly to a hned šly zase dál,“ líčil počínání goril očitý svědek strážce John Ndayambaje.

Není jasné, jak se gorily naučily ničit pasti. Mohly být svědkem toho, jak se do oka chytila dospělá gorila a dokázala se z ní sama vymanit. Na základě podobných pozorování pochopily, jak jsou pasti nebezpečné a že je třeba je ničit. Mohly ale také pozorovat při ničení pastí strážce parku a celou činnost od nich odkoukat.

Další informace:

Nejčtenější