Masakr v době bronzové

Jaroslav Petr  |  Historie
Ilustrační foto

Masový hrob nalezený pod podlahou budovy staré čtyři tisíciletí vypráví o neklidných časech.

Ještě v mladší době kamenné, čili neolitu, vládl v Malé Asii relativní klid a mír. S nástupem doby bronzové se situace dramaticky přiostřila.

Odhalit dávné ozbrojené konflikty není pro archeology tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Hrot šípu vězící v žebru hovoří jasnou řečí. Probodnutí břicha kopím však na kostře žádné stopy nezanechá. Každé zranění, po němž lze objevit stopy na kostech nebožtíků, nemuselo vzniknout ve válce. I všední dny a běžné práce přinášely zranění a nejednou i smrt.

Masový hrob pod podlahou

Před zhruba 5000 roků vyrostlo v turecké lokalitě Titris Höyük z malých zemědělských usedlostí město. O neklidných časech svědčí mohutné hradby z cihel, které Titris Höyük obklopovaly ze všech stran. Skutečný důkaz o zuřivých bojích našli archeologové pod podlahou jednoho z domů. Bylo tu pochováno 13 mužů, 3 ženy a 3 děti. Většina z nich určitě zahynula násilnou smrtí ve válečném konfliktu.

Ilustrační foto

Pád Akkadie

U dvanácti nebožtíků objevili vědci závažná poraněné lebky způsobená úderem vedeným většinou do spánku. Někteří lidé utrpěli hned několik úderů do hlavy. Prolomené kosti lebky se vůbec nezačaly hojit, a tak vědci usuzují, že zranění byla smrtelná. Tvar otvorů v lebkách napovídá, že útočníci byli vyzbrojeni dvěma různými typy zbraní.

Obyvatelé Titris Höyüku zemřeli někdy kolem roku 2 200 př.n.l. V té době procházela oblast dnešní turecké Anatolie obdobím společenského neklidu, k jehož příčinám zřejmě patřily i rozmary počasí. Sucho vyvolalo neúrodu. Země zchudla. Obchodu se nevedlo… To byla pro Titris Höyük těžká rána, protože z obchodování čerpalo město většinu svých příjmů. Akkadská říše se hroutila a to se neobešlo bez bojů a násilí. Poměrně poklidná období vystřídala hektická a krutá doba, jež po sobě zanechala i svědectví v podobě masového hrobu obětí války z Titris Höyüku.

Další informace:

Nejčtenější