Manty jsou pod dohledem satelitů

Jaroslav Petr  |  Příroda

O pohybu rejnoků mant světovými oceány nevíme skoro nic. Vědci proto tyto impozantní tvory sledují pomocí satelitů.

Rejnok manta patří mezi ohrožené druhy, ale o jeho životě a životních potřebách máme jen omezené údaje. Nevíme ani, kde všude se manty vyskytují a na jak velké vzdálenosti putují. Neznáme jejich požadavky na životní prostředí, a tak je můžeme jen stěží chránit. Bílá místa na mapě migrací mant vyplnila nová studie využívající nejmodernější satelitní navigační techniky.

Obr mezi rejnoky

Rejnok manta (Manta birostris) udivuje už svými rozměry. Je širší než delší a rozpětí jeho křídlovitých ploutví může u kapitálních kusů přesáhnout 9 metrů. Nejtěžší manty mají hmotnost kolem 1300 kilogramů. Jsou to největší rejnoci současného světa. Tyto kolosy se přesto pohybují ve vodě s neuvěřitelnou elegancí. Jejich manévrovací schopnosti jsou nedostižným vzorem pro konstruktéry všech ponorek.

Navzdory obrovským rozměrům se manty živí titěrnou potravou. Pasou se na mikroskopickém planktonu nebo na vajíčkách a larvách mořských živočichů. Manta proplouvá mračny těchto organismů a filtruje si je z vody. K nesporným pozoruhodnostem manty patří fakt, že má ze všech paryb – rejnoků a žraloků – nejvyšší poměr hmotnosti mozku ke hmotnosti těla. Manty jsou živorodé. Samice přivádí jednou za jeden až dva roky na svět jedno až dvě mláďata.

Tuláci moře

Tým vedený Rachel Grahamovou z University of Exeter označil ve vodách Mexického zálivu celkem šest mant satelitními vysílači. Po následující dva týdny pak vědci sledovali pohyb a aktivitu čtyř samic, jednoho samce a jednoho mláděte. Výsledky zveřejněné ve vědeckém časopise PLoS ONE prokázaly, že manty jsou velcí tuláci.

Některé za dobu sledování urazily 1 100 kilometrů. Většinu času tráví tito rejnoci při pobřeží, v místech hojných na jejich oblíbenou kořist. Rejnoci prakticky neopustili mexické vody, ale v chráněných oblastech, kde jsou v bezpečí, trávili asi jen desetinu všeho času. Většina jejich aktivit se odehrává v oblastech, kde nejsou nijak chránění. Často se pohybují v oblastech s čilou lodní dopravou. Srážka s lodí může mít pro rejnoka tragické následky. Významně ohrožuje manty také rybolov. Jsou loveny jako návnada pro lov žraloků. Číňané je loví pro surovinu na výrobu léků tradiční čínské medicíny. Světové stavy mant proto v současnosti nezadržitelně klesají.

Další informace:

Nejčtenější