Makaci zapomínají užívat nástroje

Jaroslav Petr  |  Příroda

Populace thajských makaků, která se naučila používat kameny jako nástroje, tuto dovednost pomalu ale jistě ztrácí.

Thajský ostrov Piak Nam Yai hostí populaci makaků jávských čítající necelé dvě stovky kusů. Bezmála 90 % těchto zvířat umí používat kamenné nástroje. Nyní je tato dovednost makaků v ohrožení. Opice nemají čas se této dovednosti naučit.

Jediní v Asii

Makaci jávští z ostrova Piak Nam Yai jsou jediným druhem asijských opic, který používá nástroje. V Africe vynikají používáním nástrojů šimpanzi. V Jižní Americe používají nástroje malpy.

Makaci z Piak Nam Yai žijí v devíti tlupách. Jejich rajóny sahají až na mořské pobřeží, kde pomocí vhodných kamenů rozbíjejí tvrdé schránky nejrůznějších mořských živočichů, jako jsou lastury ústřic, ulity plžů a schránky krabů. Toto unikátní chování je rozšířeno především na západním pobřeží ostrova, kde je zřízen národní park Laem Son.

Dovednost v ohrožení

Makaci se velmi pružně přizpůsobují jakékoli změně ve svém životním prostředí. Reagují i na aktivity lidí na ostrově. Těch v poslední době neustále přibývá. Obyvatelé ostrova Piak Nam Yai kácejí původní lesy a vysazují místo nich plantáže kaučukovníku a palmy olejné. Ilegálně vznikají plantáže dokonce i na území národního parku.

Další velký problém představují volně pobíhající psi, které vlastníci farem používají k ostraze svého majetku. Pro makaky jsou velcí psi vážnou hrozbou. Opice proto psy neustále sledují. Mladí jedinci pak nemají dost času na to, aby okoukali od starších příslušníků tlupy, jak se kameny používají. Dovednost, jež není makakům vrozená, ale předává se učením z generace na generaci, je tak vážně ohrožena. Za těchto podmínek může využívání kamenných nástrojů v dohledné době zcela zmizet.

Na mnoha místech už makaci zcela změnili svůj životní styl. Přestali využívat jako hlavní zdroj obživy to, co jim nabízí příroda, a přiživují se u lidských sídel na odpadcích. Při jejich konzumaci se bez kamenných nástrojů lehce obejdou.

Nejčtenější