Má jen tatínka a navíc krade geny

Jaroslav Petr  |  Příroda
Korbikula asijská

Drobný mlž korbikula asijská dědí geny jen po tatínkovi. Sem tam si ukradne nějaké geny od maminek cizích druhů.

Pohlavní rozmnožování založené na kombinaci dědičné informace otce a matky se stalo na Zemi evolučním hitem a evergreenem zároveň. Většina pozemských organismů se tak rozmnožuje, přestože existuje celá řada jiných možností.

Ty jsou však využívány jen příležitostně a organismy, které se definitivně uchýlily k alternativním způsobům plození potomstva, označil britský biolog John Maynard Smith za „největší skandál evoluce“.

Vetřelec světových vod

Jezero Tahoe

Korbikula asijská (Corbicula fluminea) je mlž, jehož lastury mohou dorůst průměru pět centimetrů. Roste rychle. Plné velikosti dosahuje už za čtyři roky. Ze své asijské domoviny se korbikula rozšířila po světě a na mnoha místech řádí jako obtížný vetřelec. V kalifornském jezeře Tahoe stouply jejich počty během pouhých dvou let na stonásobek.

Zplodiny látkové výměny korbikul se staly živnou půdou pro vodní řasy. Těmi se korbikula živí, takže jejich množení v „pohnojených“ vodách jen uvítá. Oč více je řas, o to více je i korbikul a zplodin jejich látkové výměny. Jde o začarovaný kruh, který není snadné rozetnout. V našich vodách je znám výskyt korbikuly asijské od roku 2000.

Tento mlž vede pohlavní život, který by scénáristy nekonečných telenovel asi uvedl do vytržení. Pokud by napsali seriál o korbikulách, nabízely by se jim rodinné propletence a eskapády, před kterými současné variace na téma „ona a on“ blednou.

Krádeže cizích genů

Korbikuly jsou hermafroditi, kterým dozrávají v těle jak vajíčka, tak i spermie. Korbikula může oplodnit sama sebe a také to tak dělá. Po oplození obsahuje zárodek korbikuly dědičnou informaci vajíčka i spermie. To ale netrvá dlouho. Zárodek dědičnou informaci vajíčka vyloučí a spokojí se jen s dědičnou informací ze spermie. Zárodek tak má jen tatínka.

Tenhle trik dovoluje spermiím korbikul krást vajíčka cizích druhů mlžů. Spermie oplodní cizí vajíčko a zajistí vyhození jeho původní dědičné informace. Nový jedinec se tak vyvine v novou korbikulu. Produkce vajíček nabitých živinami je náročná záležitost. Živočich, který může vajíčko ukrást hotové a nemusí se namáhat s jeho tvorbou, získává významné evoluční výhody.

Mlž Corbicula fluminea v akváriu:

Korbikuly za tento způsob rozmnožování zvaný androgeneze platí rizikem degenerace. Živočich předává potomkům pořád stejnou dědičnou informaci. Nedochází k míšení genů tak, jako když vnikají potomci normálním oplozením vajíčka.

Korbikuly si ale i s tímhle problémem poradily. Někdy nevyhodí kompletní dědičnou informaci cizího vajíčka, část si jí ponechají. Takto vzniklá korbikula pak testuje, jestli by se některý cizí gen nedal použít. Pokud se genový lup osvědčí, získá lupič výhodu nad ostatními korbikulami a jeho potomci v populaci mlžů převáží. Jak dokládá úspěšný postup korbikul mírným pásmem severní polokoule, není to špatná strategie.

Nejčtenější