Londýn je městem tisíců lišek

Radomír Dohnal  |  Příroda

Obyvatelé osmimilionové londýnské City nemají mnoho možností, jak vejít do kontaktu s přírodou. Naštěstí je Londýn oficiálně prvním evropským městem, kde dávají lišky dobrou noc.

Policisté, hlídkující v londýnské rezidenční oblasti, museli nedávno řešit poměrně kuriózní případ. Lidé si tu opakovaně stěžovali na noční hluk, způsobený liškami. K nemalému údivu mužů zákona se nejednalo o žert. Lišky se skutečně mistrně pohybují po celém nočním Londýně, a živí se především vylupováním popelnic s odpadky. Případu se chytli i žurnalisté a začali se pídit po podrobnostech. Ukázalo se, že Londýn je skutečně „městem lišek“.

Zoologové z Bristolské University (BU) potvrdili jen to, co už 70 % Londýňanů vidělo na vlastní oči. Centrum města, travnaté svahy kolem kolejí, parky a zapadlé uličky obydluje okolo deseti tisíc lišek obecných (Vulpes vulpes). I když jsou poměrně plaché a pohybují se hlavně v noci, není prý nějak problematické je uvidět. Podle Stephena Harrise z BU to není žádné velké překvapení: „Jsou to totiž velice přizpůsobivá zvířata.“

Liška – vítaný spolubydlící?

„Životní prostor mnoha druhů zvířat doznal v posledních desetiletích značných změn,“ říká Harris. „A lišky jsou jedněmi z těch, které se rozhodly rozpínajícímu se městskému prostředí přizpůsobit.“ Zoologové dále odhadují, že ke 250 000 britským liškám, žijícím na venkově, patří přibližně dalších 33 000, které osídlily i zastavěné plochy. A Londýn je skutečně, alespoň co se početnosti týče, jejich hlavním městem.

Přítomnost „divokých“ zvířat, disponujících ostrými zuby a drápy, přenášejících vzteklinu a bezhlučně se pohybujících nocí, zprvu prý Londýňany poděsila. Když ale opadla mediální masáž, průzkumy veřejného mínění potvrdily, že většina obyvatel hlavního města je se zrzavými šelmičkami vlastně spokojená. Přibližně 80 % obyvatel prý jejich přítomnost vítá, a necelých deset procent respondentů přiznalo, že je potajmu přikrmuje.

Přibližně 80 % Londýňanů uvedlo, že přítomnost lišek v jejich městě vítá
Přibližně 80 % Londýňanů uvedlo, že přítomnost lišek v jejich městě vítá

U londýnských lišek totiž zatím nebyl zaznamenán výskyt vztekliny, a navíc se tyto psovité šelmy vypořádávají s dalšími dvěma nepříliš populárními zvířecími obyvateli měst, holuby a potkany. Obavy o jejich přemnožení jsou prý zatím liché. Okolo 60 % přírůstků je totiž regulováno „přirozeně“ a jejich život končí pod koly automobilů. Londýnský starosta, Boris Johnson, k tomu dodává: „Přeci jsme nebojovali za zákaz zrušení barbarského honu na lišku v roce 2005 je proto, abychom ho dnes povolovali v Londýně.“

Použité zdroje:

Nejčtenější