Lebka Jacka Rozparovače

Jaroslav Petr  |  Historie
Ilustrační foto

Tak dlouho pátrali Australané po ostatcích legendárního bandity Neda Kellyho, až našli lebku Jacka Rozparovače.

Když už filmoví tvůrci nevědí kudy kam, spojí do jednoho příběhu stvůry z předchozích trháků. Ve filmu se tak potkal třeba vetřelec a predátor. Historii se to někdy povede také. V australských dějinách se tak vedle sebe postavili Ned Kelly a Jack Rozparovač.

Vrah nebo hrdina

Pro někoho byl Ned Kelly chladnokrevný vrah, pro jiné symbol odporu irské menšiny proti britské nadvládě. Dnes je Kelly legendou a australským národním hrdinou. Spisovatelé o něm píšou romány, točí se o něm filmy.

Edward Kelly přezdívaný jako „Ned“ se narodil v roce 1854 nebo 1855 jako syn irského trestance vyhoštěného z Británie do Austrálie. První střet se zákonem absolvoval ve čtrnácti letech za napadení čínského rolníka. Následně byl opakovaně zadržen a uvězněn za krádeže a násilnosti. Po střetu s policií v roce 1878 utekl do buše. Zabil tři policisty, kteří se ho pokusili chytit, a postavil se do čela bandy psanců, jež proslula bezohledností a sebevražednou odvahou. Vyloupili dvě banky a spáchali spoustu dalších zločinů, než byli v roce 1880 dopadeni. Při zadržení měl na sobě Ned Kelly podomácku vyrobené brnění a helmu, jež ho uchránily před projektily.

Neda Kellyho popravili oběšením 11. listopadu 1880 a tělo uložili do hromadného hrobu v melbournské věznici. Po zrušení věznice v roce 1929 se ostatky vyzvednuté z hrobu stěhovaly do nového vězení v Pentridge. Přitom došlo k oddělení Kellyho lebky. Ta byla vystavena ve vitríně v budově melbournské věznice až do roku 1978, kdy za nejasných okolností zmizela.

Záměna lebek

Nedávno se podařilo pomocí DNA identifikovat ostatky Neda Kellyho. Genetici porovnali DNA třiatřiceti koster zločinců pochovaných v pentridgeském vězení a DNA jednoho žijícího pokrevního příbuzného Neda Kellyho. Jednoznačně určili kosti náležející slavnému banditovi. Kellyho příbuzní chtějí ostatky důstojně pohřbít.

Záhada nadále obestírá osud Kellyho lebky. V roce 2009 vydal bývalý farmář Tom Baxter úřadům lebku, o které tvrdil, že patří Nedovi Kellymu. Baxter nikdy nepřiznal, jak k lebce přišel. Údajně se mu dostala do rukou týden poté, co zmizela z vitríny v Melbourne.

Video: Krátký dokument o životě Neda Kellyho

Genetické testy Baxterovu verzi však vyvrátily. Lebka nepatří Kellymu. S vysokou pravděpodobností jde o lebku jiného pozoruhodného zločince Fredericka Deeminga. Ten páchal v Británii, Jižní Africe, Jižní Americe a Austrálii podvody pod mnoha falešnými totožnostmi. V létě 1891 zavraždil v Anglii svou první ženu s jejich čtyřmi dětmi. Těla zazdil pod krbem. Na sklonku téhož roku zavraždil Deeming v Melbourne svou druhou manželku. Byl dopaden počátkem roku 1892 a o pár měsíců později i popraven.

Frederick Deeming byl pochován ve stejném hromadném hrobě melbournské věznice, ve kterém v té době už dvanáct let ležely ostatky Neda Kellyho. V roce 1929 zřejmě došlo k záměně lebek obou mužů.

V roce 1888 se pohyboval Deeming v Anglii a navštěvoval Londýn. Mnohé naznačuje, že by mohl být pachatelem série pěti brutálních vražd londýnských prostitutek připisovaných tajemnému Jacku Rozparovačovi.

Další informace:

Nejčtenější