Laserový zabiják Adam se hlásí do služby

Martin Tůma  |  Technika

Adam je laserový protiraketový systém, který by mohl nahradit drahé ničení raket jinými raketami.

I když Izrael formálně žije v míru, je skoro neustále ostřelován raketami. Aby se před nimi ochránil, instaloval na svých hranicích obranné protiraketové systémy Železná kopule (Iron Dome). Fungují dobře, ale po ekonomické stránce jsou velmi náročné. Teď je může nahradit levnější Adam.

Raketou proti raketě

Protiraketový a protidělostřelecký systém Železná kopule je produktem izraelsko-americké spolupráce. V posledních dvou letech bylo povoláno do služby v exponovaných místech na jihu a severu Izraele celkem pět baterií tohoto systému.

Cílem je zachytit a zničit rakety a minometné střely, které sporadicky, ale přesto skoro pořád odpalují palestinští teroristé na civilní izraelské cíle, na města jako jsou Aškelon, Ber-Šheba a další. Právě u Ber-Šheby zaznamenala Železná kopule dne 7. dubna 2011 svůj první úspěšný sestřel. Od té doby má na své pomyslné pažbě přes čtyři sta zničených raket. Podle odhadů zpravodajců dokáže tento systém eliminovat přes 90 % raket, které by mohly dopadnout do obydlených oblastí.

Problém je ale v ceně provozu. Jako protiraketa slouží střela Tamir, jejíž cena díky sériové výrobě stále klesá, přesto však stojí kolem 35 tisíc dolarů (přes 900 tisíc korun). Pokud to porovnáme s osmi sty dolary (21 tisíc korun), tedy s cenou „na koleně“ vyráběné palestinské rakety Kásam, je to velmi velký nepoměr.

Na videu si prohlédněte prezentaci funkčnosti systému Iron Dome:

Laserový Adam

Izrael dlouhodobě vkládal svoje naděje do laserových protiraketových prostředků. Nicméně jejich vývoj šel kupředu pomaleji, než se čekalo, proto se zatím rozhodl pro řešení v podstatě z nouze: sestřelovat raketu jinou raketou.

Nicméně v květnu absolvoval úspěšné zkoušky pozemní laser o výkonu 10 kW označovaný jako Area Defense Anti-Munitions, zkráceně ADAM. Jedná se o výrobek firmy Lockheed Martin, který během dvouměsíčního testování ničil cíle, simulující právě rakety Kásam. Adam používá elektrooptické sledování, kdy cíl detekuje a zaměří až na vzdálenost pěti kilometrů. Cíl sleduje a po jeho přiblížení do zóny účinného dostřelu (okolo 1,2 km) jej zničí jediným výstřelem svého laserového děla.

Podívejte se na videa:

Oproti kinetickým systémům, jak bývají označovány protirakety, má Adam ve své podstatě neomezený počet střel, který je daný pouze příkonem elektrického proudu, a cena za výstřel je ve srovnání s protiraketou zanedbatelná.

Adam je konstruovaný z komerčně běžně dostupného hardwaru, jedinečným ho dělá systém řízení paprsku firmy Lockheed Martin. Díky této kombinaci byl i Adamův vývoj relativně levný a rychlý. Nyní je připraven doplnit a později i nahradit prostředky blízké protiraketové ochrany.

Další informace:

Nejčtenější