Kostra Richarda III. odkrývá propagandu Tudorovců

Jaroslav Petr  |  Historie
Rekonstrukce podoby krále Richarda III. Foto: Profimedia.cz

Britští archeologové hlásí: Hrob krále Richarda III. byl nalezen ve městě Leicester pod parkovištěm!

Byl to poslední anglický král, který padl v bitvě. Předtím prý ještě křičel: „Koně, koně, království za koně!“ Potvrzení totožnosti ostatků krále Richarda III. nabízí příležitost oddělit středověkou propagandu od skutečnosti.

Zrada, zrada, zrada!

Byla to bitva, ve které král Richard III. neměl se svým soupeřem Jindřichem Tudorem prohrát. Stál v čele dvakrát početnější armády. Podobných střetů už vyhrál řadu. Nejednou si vypomohl smělým výpadem, když v čele svých mužů vyrazil na zteč.

Přesto Richard III. 22. srpna 1485 v bitvě u Bosworthu prohrál a dokonce přišel o život. Osudným se mu stal manévr, s kterým slavil v minulosti úspěchy. Vyrazil v čele malého oddílu jezdců přímo proti Jindřichovi Tudorovi. Dokonce zabil jeho praporečníka.

S Jindřichem to bylo nahnuté. Jenže v té chvíli vpadl Richardovi do zad William Stanley, který stál na počátku bitvy při Richardovi. Stanley změnil stranu v kritickém okamžiku a postaral se nejen o Richardovu porážku, ale také o ukončení Války růží a následnou stoletou vládu Tudorovců na anglickém trůnu. Podle dobového historika Johna Rouse nežadonil Richard III. v posledních chvílích o koně. Jeho poslední slova prý zněla: „Zrada, zrada, zrada!“

Kostra byla nalezena pod parkovištěm na místě bývalého františkánského kláštera. Foto: Profimedia.cz
Kostra byla nalezena pod parkovištěm na místě bývalého františkánského kláštera. Foto: Profimedia.cz

Zrůda nebo miláček davů?

Tým britských archeologů pod vedením Richarda Buckleyho z University of Leicester objevil v září 2012 kostru zhruba třicetiletého muže v místech, kde stával v 15. století kostel františkánského kláštera. V něm byl Richard III. podle historických zpráv pochován. Patří kostra skutečně anglickému králi, kterého William Shakespeare ve svém dramatu z roku 1591 zobrazil jako zrůdného kulhajícího hrbáče s ochrnutou rukou odhodlaného dojít na anglický trůn přes mrtvoly?

Lebka krále Richarda III. Foto: Profimedia.cz

Na tiskové konferenci počátkem února 2013 zveřejnil Richard Buckley výsledky genetických analýz, které „mimo jakoukoli rozumnou pochybnost“ potvrzují, že pod parkovištěm ležely ostatky Richarda III.

Anatomické studie uvádějí na pravou míru obraz Richarda deformovaný stoletím tudorovské propagandy, jež vyvrcholila sepsáním Shakespearova dramatu. Richard trpěl vybočením páteře, tzv. skoliózou. Pravé rameno měl možná o trochu výše než levé. O hrbu u něj ale nemohlo být řeči. Stejně tak nenese kostra stopy po ochrnutí ruky. Je také jisté, že král nekulhal. Rekonstrukce z nalezené lebky odhalila sympatickou tvář, která rozhodně nepatřila zlotřilému skřetovi.

Podobné korekce se možná nyní dočká i interpretace Richardových skutků. Mnohé nasvědčuje tomu, že to byl statečný muž a uvážlivý a spravedlivý vladař.

Nejčtenější