Konec vymírání druhů díky kmenovým buňkám

Helena Vrecková  |  Věda

Manipulace s kmenovými buňkami naskýtá netušené možnosti. Jednou z nich je naděje na záchranu vymírajících druhů.

Mnoho druhů již doplatilo na svou výjimečnost nebo důvěřivost svým vyhynutím. Ačkoliv u některých z nich probíhaly snahy o záchranu jejich druhu, málokdy se projevily jako úspěšné. Vědci se nyní snaží alespoň rozšířit počty druhů, kterým vyhynutí právě hrozí. Jejich úsilí se projevuje neustálým počítáním jedinců v zajetí a ve volné přírodě a zároveň snahou přivést na svět co nejvíce mláďat tohoto druhu.

Není však žádnou novinkou, že zvířata v zajetí mají často problém s donošením mláďat nebo netuší, jak se o potomky starat. Proto i přes veškeré snahy se počet jedinců neustále snižuje. Pro vědce tedy nastal čas uchýlit se k možnostem moderních poznatků a najít způsob efektivní záchrany druhů.

Na cestě za záchranou

Doktor Paul Verma z Monash University zahájil studii, která vzbudila díky využití kmenových buněk naději na přežití ohrožených druhů. Se svým týmem se nejdříve zaměřil na záchranu irbise horského (levharta sněžného) . Tato kočkovitá šelma byla téměř vyhlazena kvůli své nádherné kožešině. V přírodě jich tak žije již jen pár tisíc.

Vědci odebrali vzorek tkáně z ucha dospělého irbise žijícího v Mogo Zoo v Novém jižním Walesu v Austrálii. Z tohoto vzorku vytvořili buňky IPS. Nejdříve klasické tělní buňky kultivovali a poté je pomocí retrovirů a virovou terapií upravili na IPS buňky.

Vědci si při studii jako prvního vybrali irbise horského
Vědci si při studii jako prvního vybrali irbise horského

Buňky IPS vědcům umožňují vytvořit jakoukoli buňku v těle. Toho využili, aby získali potřebné pohlavní buňky, jejichž odběr je u živých zvířat velice obtížný. Vědci budou kmenové buňky směřovat k tvorbě gamet. Již z jiných studií vědí, že buňky IPS mají potenciál umožnit vznik nových jedinců, ačkoli všechny testy zatím probíhaly jen na myších.

Šance pro klony

Kmenové buňky byly poprvé vytvořeny z tkáně dospělého irbise. Tento průlom umožní kryokonzervaci genetického materiálu pro budoucí klonování či jiný druh asistované reprodukce.

Tip: Přečtěte si abstrakt ke studii.

Nejčtenější