Kondoři a kriminalistický experiment

Jaroslav Petr  |  Příroda

Scéna jako z hororu – lidské tělo požírané kondory – tentokrát neposloužila filmařům, ale kriminalistům.

Nález kostry uprostřed pustiny staví před kriminalisty spoustu otázek. Jedna z nich zní: Jak dlouho tu nebožtík leží?

Američtí antropologové se pokusili najít odpověď experimentem, na který by většina smrtelníků neměla žaludek.

Čich na prasklý plynovod

Mrchožrouti si nevybírají. Je jim jedno, jestli narazí na zdechlé zvíře nebo mrtvolu člověka. Pokaždé je to pro ně v první řadě hostina. Američtí kondoři krouží vysoko na nebi a ostrým zrakem vyhlížejí, co jim krajina nabízí k snědku. Tito ptáci mají i vynikající čich. Na dálku ucítí pach rozkládajícího se těla a neomylně zamíří za slibnou „vůní“.

Správci plynovodů si všimli, že podobně přitahuje kondory i zemní plyn unikající z potrubí. Při pátrání po poruchách plynovodů proto opraváři zdaleka nekoukají jen po zemi. Často obracejí pohled k obloze. Kroužící hejno kondorů jim prozradí, kde se nachází potrubí s defektem.

Nechat uležet a pak zhltnout

Jak rychle kondoři najdou lidskou mrtvolu a jak dlouho jim trvá, než ji oberou na kost? Tým antropoložky Michelle Hamiltonové z Texas State University provedl pokus, který měl na tyto otázky odpovědět. Použili k němu mrtvolu muže, který před smrtí věnoval své tělo pro potřeby kriminalistické vědy. Vědci umístili mrtvolu volně v přírodě a sledovali práci místních kondorů označených vysílačkami.

Ukázalo se, že opeření mrchožrouti ponechávají tělo dlouho bez povšimnutí. Teprve po 37 dnech se u něj shromáždilo asi třicetičlenné hejno kondorů havranovitých (Corygys stratus). Ti se pustili do mrtvoly a obrali ji na kost během pouhých 5 hodin.

Kondoři havranovití pojídající mršinu veverky:

Výsledky pokusu zveřejněné ve vědeckém časopise Forensic Science International jsou obrovským překvapením. Vědci dlouho experimentovali s těly prasat a byli přesvědčeni, že s lidskou mrtvolou naloží kondoři stejně. Jenže k prasečí mršině se kondoři slétnou do 24 hodin po jejím pohození v přírodě a hodují na ní pak celý den. Stejně velké lidské tělo si nechávají mrchožrouti mnohem déle „uležet“ a konzumují jej v rekordním čase.

Další informace:

Nejčtenější