Kočka domácí je postrach ptáků a hlodavců

Radomír Dohnal  |  Příroda
Zdroj: archiv Radomír Dohnal

Badatelé ze Smithsonianova institutu pro biologii a ochrany přírody se rozhodli kvantifikovat roční úhrn kořisti slovené domácími kočkami. A nestačili se divit.

Kočky domácí, mazlíčci, které tu a tam necháme proběhnout po čerstvém vzduchu na zahradě, jsou podle všeho odpovědné za smrt miliard ptáků a hlodavců po celém světě. Geny divoké šelmy a nelítostného lovce v sobě prostě kočka neutají, i když si ještě před chvilkou hrála spokojeně s klubíčkem.

Ne každá kočka je při lovu stejně úspěšná. Jistě že takové, které svým tělem připomínají více než co jiného chlupatý polštář, příliš velkou úspěšnost při lovu nevykazují. Jiné jsou však jako blesk, rychlé a smrtící.

Podstatný rozdíl je podle badatelů i v tom, zda kočka loví „kondičně“, anebo je uvyklá si tímto způsobem sama aktivně shánět potravu. Čísla, ke kterým se badatelé v čele s Petem Marrou dostali, jsou však alarmující.

Řekni, kde ti ptáci jsou?

Marra se svými kolegy se původně soustředil na vývojové trendy populací drobných pěvců. Na území USA totiž dlouhodobě kolísají a řešila se možná příčina těchto výkyvů. Do hledáčku badatelů se tak dostaly větrné elektrárny, pesticidy využívané při zemědělském hospodaření nebo neoznačené reflexní skleněné plochy. Kamerový záznam však potvrdil, že s daleko větší pravděpodobností, než omráčením po nárazu do skla, končí ptáci v zubech a drápech koček.

Domácí kočky v USA zabijí ročně v průměru mezi 1,4–3,7 miliardami ptáků. Lze kvalifikovaně odhadnout, že jejich populační počty redukují kočky každoročně o 15 %. To ale není všechno – dále zahubí okolo 6,9–20,7 miliard malých savců, především z řad hlodavců. Navzdory legendám předávanými kreslenými seriály se kočky zdaleka nespecializují jen na myši. Mezi časté oběti patří právě tak i hraboši, syslové nebo veverky.

Zdroj: archiv Radomír Dohnal
Kuře by se asi ubránilo; ale i tak je rádo, že je za plotem

Kočka – vrnící časovaná bomba

Dravé šelmy, které se spokojeně rozvalují na gauči, jsou vlastně jakousi časovanou ekologickou bombou. Na jeden americký stát připadá v průměru 84 milionů koček. A každá z nich je schopna ročně ulovit okolo osmnácti ptáků a jednadvaceti hlodavců.

Zdaleka nejhorší jsou podle výzkumů odborníků malá koťata. U nich prý není potřeba lovit motivována hladem, ale spíše krutě hravými mechanismy učení. Koťata jsou pravým postrachem hlodavců i drobného ptactva. Podívejte se na video (nebo na další videa na YouTube) – kočku trápení myši viditelně baví.

Kočičí problém řeší různé země po svém. Zatímco například na Novém Zélandu se hovoří o úplném zákazu chovu, na severu Evropy je ve vzduchu otázka povinné veterinární sterilizace. Pete Marra ale varuje: „Kočky domácí už prostě do ekosystému patří a jejich masivní regulace by mohla odstartovat další problémy.“

Použité zdroje: Killer outdoor cats slay billions of birds, small mammals yearly

Nejčtenější