Kdo nahradí tlustokožce v rozsévání semen?

Jaroslav Petr  |  Příroda

Sloni a nosorožci šíří pralesem semena tropických dřevin. Tapíři jsou jako rozsévači k ničemu.

Velcí býložravci působí v tropických deštných lesích jako zahradníci. Právě oni zajišťují náhradu padlých stromů za nové. Jejich přičiněním si pralesy udržují druhové bohatství své flóry. Bezohledný lov velkých pralesních býložravců tak ohrožuje nejen asijské slony a nosorožce, ale dokonce i vzácné dřeviny.

Trable semen v pralese

Nejvyšší stromy asijských deštných lesů jsou vysoké i 90 metrů. Pod jejich rozložitými korunami vládne přítmí a vzduch se tu jen málokdy pohne závanem větru. V takových podmínkách nemají semena mnoho šancí, že se dostanou do větší vzdálenosti od mateřské rostliny. Pak sehrávají nezastupitelnou roli rozsévačů semen býložravci, kteří se živí plody. Semena rozhazují kolem sebe buď hned při konzumaci plodů, nebo je roznášejí na větší vzdálenosti poté, co semena spolknou a po nějakém čase vyloučí na jiném místě.

Některé rostliny, především stromy, mají semena úctyhodných rozměrů. Taková semena mohou bez potíží spolknout jen dostatečně velcí živočichové. V asijských džunglích jsou to především sloni indičtí (Elephas maximus) a nosorožci jávští (Rhinoceros sondaicus) či nosorožci sumatránští (Dicerorhinus sumatrensis). Sloni jsou však v mnoha místech ohroženi a oba druhy nosorožce patří dokonce ke kriticky ohroženým druhům. Kdo tyto tvory v jejich zahradnické roli nahradí?

Tapír indický
Tapír indický

Tapír tráví příliš dobře

Mezinárodní tým pod vedením Richarda Corletta z university v Singapuru prověřoval, zda by za slony a nosorožce nemohl v pralesích Malajského poloostrova „zaskočit“ tapír indický (Tapirus indicus). Tento býložravec dorůstá hmotnosti kolem 300 kg a Malajci jej z pověrčivosti neloví. Tapíři díky tomu nepatří k ohroženým druhům.

Bohužel, jak se ukázalo nejen při přímém pozorování v přírodě, ale i při pokusech na zvířatech chovaných v zajetí, nedokáže tapír slony a nosorožce nahradit. Má totiž podstatně důkladnější trávení. Semena setrvávají v jeho útrobách výrazně delší dobu a během ní jsou nenávratně poškozena nebo zcela strávena. Jasně se to ukázalo u semen tamarindu indického (Tamarindus indica). Tapíři většinu semen stráví. S výkaly vyloučí jen 8 % spolykaných semen a žádné z nich není s to vyklíčit. Sloní nedokonalé trávení je k semenům tamarindu podstatně šetrnější. Slon vyloučí s výkaly tři čtvrtiny všech spolykaných semen a z těch pak vyklíčí plné dvě třetiny.

Výsledky Corlettova týmu zveřejnil vědecký časopis Biotropica.

Další informace:

Nejčtenější