Kde je přesně geografický střed Evropy?

23. 5. 2011  |  Marek Lutonský  |  Příroda

Jsme v sekci Stručně, takže nečekejte rozsáhlé pojednání, který z mnoha udávaných středů Evropy je správný. To nikdo neví. Záleží na tom, co všechno do Evropy zahrneme. Patří do ní třeba Turecko? A co třeba Kanárské ostrovy, které přísluší Španělsku?

Mezi články, které jsem si nedávno uložil k pozdějšímu prozkoumání, byl jeden, který vyšel na webu Big Think. Věnuje se právě tématu geografického středu (těžišti) Evropy a tímto vás na něj chci upozornit. Odkazuje se také na stejné heslo v encyklopedii Wikipedia, odkud je tato mapka.

Několik míst (ne všechna), která byla někdy prohlášena za střed Evropy
Několik míst (ne všechna), která byla někdy prohlášena za střed Evropy. Hledejte červené body

Co ale známe přesně, je střed zemí Evropské unie. Aktuálně je kousek na východ od Frankfurtu nad Mohanem (mapa). Když už jsem u EU, podívejte se ve Wikipedii na geografické extrémy Evropské unie. Tedy nejsevernější, nejjižnější a další podobná místa. A potom třeba na podobná extrémní místa v Evropě. A na celé Zemi.

Člověk by na Wikipedii pořád jen klikal dál a dál… Takže na závěr: víte, kde je geografický střed České republiky? Na Vysočině, kousek od obce Číhošť (mapa).

Označení geometrického středu České republiky. Foto: Wikipedia, JirkaSv
Označení geometrického středu České republiky. Foto: Wikipedia, JirkaSv

Nejčtenější