Kapustňáci překvapují svým „superhmatem“

Jaroslav Petr  |  Příroda

Floridští kapustňáci zachytí citlivými hmatovými vousy jemné pohyby nanometrových proporcí.

Kapustňákovi širokonosému (Trichechus manatus) se někdy přezdívá „mořská kráva“, i když se skotem nemá mnoho společného. Tento podivuhodný tvor připomínající přerostlého tuleně se pase na podmořské vegetaci, čemuž vděčí za svou přezdívku. Smysly má na rozdíl od domácích stračen neuvěřitelně citlivé.

Milovníci kalných vod

Kapustňáci širokonosí žijí při pobřeží Atlantického oceánu na jihu USA a v Mexickém zálivu. Patří k ohroženým druhům. Odhaduje se, že jich ve volné přírodě zbývá asi 2500. Kapustňáky ohrožuje ztráta jejich přirozeného životního prostředí. Nejednou padnou za oběť srážkám s nejrůznějšími plavidly.

Kapustňáci nesnášejí, když teplota vody klesne pod 20°C. Proto se zdržují ve zkalených vodách vyhřátých pobřežních mělčin a mangrovů. V zimních měsících prchají před chladem buď do ústí řek, nebo do jižněji položených oblastí. S oblibou vyhledávají toky, do kterých vyvěrají teplé minerální prameny.

Citlivé vousy

Kapustňáci udivovali zoology dokonalou orientací v zakalené vodě plné překážek. Nestane se jim, že by narazili do potopeného kmene stromu nebo uvízli ve spleti kořenů. Nemohou si vypomoci echolokací jako například delfíni a ani nemohou spoléhat na zrak. Ten mají velmi slabý.

Tým Joa Gasparda z Mote Marine Laboratory ve floridské Sarasotě testoval schopnost dvou v zajetí chovaných kapustňáků vnímat vibrace. Jejím zdrojem byla malá koule ponořená ve vodě. Pokud ji kapustňáci našli a dotkli se jí čenichem, dostali oblíbenou pochoutku, např. jablko, mrkev nebo řepu. Výsledky testů zveřejněné ve vědeckém časopise Journal of Comparative Physiology udivily. Jeden z kapustňáků dokázal najít kouli i v případech, kdy se objekt pohnul jen o necelý nanometr tedy miliontinu milimetru.

Pohyb v okolí registrují kapustňáci hmatovými vousy. Pokud jim na ně Gaspard nasadil jemnou síťku, vnímavost kapustňáků na pohyb předmětů pod vodou drasticky klesla.

Nejčtenější