Kalifornské indiány otrávil asfalt

Jaroslav Petr  |  Historie

Nejen naší civilizaci se může stát osudnou závislost na ropě. Dávní kalifornští indiáni se otrávili asfaltem sbíraným na plážích.

Historie lidských hrátek s asfaltem sahá dále než k počátkům výstavby moderních silnic. Kalifornští indiáni Čumašové nacházeli kusy asfaltu vyplavené z moře na písčitých plážích. Tato hmota tam tryská z přírodních podzemních ložisek. Asfalt se jim hodil k nerůznějším účelům.

Asfalt – universální surovina

Čumašové lepili pomocí asfaltu spoje na svých kánoích a zajistili jim tak nepropustnost. Asfaltovým krunýřem fixovali zlomeniny podobně, jako to dnes děláme my s pomocí sádry. Asfalt byl lék, kterým se vyháněly bolesti z kloubů, a dokonce i pochutina. Někteří indiáni žvýkali kousky asfaltu jako žvýkačku. Často s ním také vymazávali misky spletené z rostlinných vláken a měnili je tak na dokonale nepropustné pohárky. Ty pak používali na pití.

Dnes vstávají hygienikům jen při představě takových hrátek s asfaltem vlasy hrůzou na hlavě. Asfalt je zdrojem mnoha toxických a karcinogenních látek, například vysoce nebezpečných polycyklických aromatických uhlovodíků.

Zdravotní asfaltové trable

Ilustrační foto

Tým vedený švédským chemikem Sebastianem Wärmländerem ze stockholmské university provedl analýzy asfaltu, který dávní kalifornští indiáni sbírali a využívali. Vědci odhalili v tomto druhu asfaltu nejméně 44 různých polycyklických aromatických uhlovodíků. Mnohé z nich jsou silné karcinogeny.

Když předci Čumašů přišli kolem roku 6500 př.n.l. na kalifornské pobřeží, byli to lidé plní síly a těšili se pevnému zdraví. Jak ale dokládá výzkum čumašských pohřebišť, v průběhu věků to šlo s indiány z kopce. Z generace na generaci byli stále menší. Také objem mozkovny se jim stále zmenšoval. To je neklamné znamení, že zdravotně strádali. To ostatně potvrzují i svědectví prvních španělských dobyvatelů, kteří pronikli do Kalifornie z Mexika.

Příčina obecně špatného zdravotního stavu Čumašů zůstávala záhadou. Podle Wärmländera je na vině asfalt plný toxických látek, který indiáni používali jako universální surovinu a všelék na všechny neduhy.

Nejčtenější