K Měsíci odstartuje sonda LADEE

Petr Kubala  |  Vesmír

Dne 7. září v 5:27 našeho času se má k Měsíci vydat americká sonda LADEE.

Měsíc je mrtvým světem bez vody a atmosféry. Tak nějak nás to učili ve škole. Živo na povrchu našeho souseda opravdu moc není, ale s tou vodou a atmosférou to není pravda. Už před delší dobou našly sondy v oblasti pólů větší množství ledu a také odhalily velmi řídkou atmosféru, která se skládá z rozličných atomů jako hélium, neon, vodík nebo argon.

Na kloub měsíční atmosféře se chce dostat nová sonda LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer). Jedná se o poměrně levnou a úzce specializovanou sondu o hmotnosti 380 kg.

LADEE bude kolem Měsíce obíhat ve výšce jen 50 km. Délka mise se tak odhaduje primárně na 100 dní s možností prodloužení na zhruba 9 měsíců. Pod kapotou je trojice vědeckých přístrojů pro studium atmosféry a měsíčního prachu:

  • Neutrální hmotový spektrometr (NMS)
  • Ultrafialový a viditelný spektrometr (UVS)
  • Přístroj pro výzkum měsíčního prachu (LDEX)

NMS a UVS se zaměří na detekci jednotlivých atomů a molekul v lunární atmosféře. LDEX se pak pokusí odhalit částice prachu o velikosti až 0,3 mikrometru.

Popis sondy LADEE. Credit: NASA
Popis sondy LADEE. Credit: NASA

Komunikace pomocí laseru

Kromě vědeckých přístrojů je na palubě ještě jedna velmi zajímavá hračka – Lunar Laser Communications demonstrator (LLCD). Vědci na něm chtějí vyzkoušet komunikaci se sondou a přenášení dat rychlostí přes 600 Mb/s pomoci laserového paprsku. Ve srovnání s klasickou rádiovou cestou je laser schopný přenášet data až 6× větší rychlostí. Na druhou stranu je ovšem velmi citlivý na přesné zaměření přijímače. Testy laserového paprsku už proběhly také na sondě LRO, která z oběžné dráhy Měsíce poslala počátkem roku prostřednictvím svého přístroje LOLA obraz Mony Lisy.

Sonda LADEE odstartuje na vrcholu rakety Minotaur V zcela netypicky z malého kosmodromu Wallops Flight Center, který se nachází východně od amerického pobřeží. Pěknou podívanou si tak budou moci užít například obyvatele New Yorku.

LADEE během testů. Credit: NASA
LADEE během testů. Credit: NASA

Zdroje:

Nejčtenější