Jako jednosměrné zrcadlo, tentokrát jde ale o zvuk

9. 5. 2011  |  Marek Lutonský  |  Věda

Představte si situaci, kdy ve zkušebně hraje kapela, ale izolační materiál na stěnách nedovolí zvuku dostat se ven. Anebo jen s velmi sníženou intenzitou. Obráceným směrem to ale neplatí. Cokoli se venku řekne, mohou slyšet hudebníci uvnitř. Teoreticky se zdá, že by by se takový materiál mohl dát vyrobit.

Něco podobného už dlouho zvládáme v oblasti optiky. Vyšetřovatel vidí přes jednosměrné sklo dovnitř místnosti, ale vyšetřovaný může jen tušit, co se děje na druhé straně, z jeho pohledu za zrcadlem. Zde ještě pomáhá světlo na jedné straně a šero na druhé, efekt není stoprocentní. Stejné to je u zatmavených skel automobilů.

Jenže se zvukem je větší oříšek. Italští vědci Giulio Casati a Stefano Lepri si přesto myslí, že vhodným vrstvením vhodných tlumicích materiálů by mohli požadovaného efektu dosáhnout. Teoreticky to už mají celkem vyřešené, viz abstrakt k článku ve Physical Review Letters nebo článek na webu Discovery News. Ale i když věří, že se podobnou látku někdy podaří i vyrobit, je k tomu asi ještě hodně daleko.

Nejčtenější