Jak dostat losy ze silnic? Nesolit

Jaroslav Petr  |  Příroda

Srážky auta se zvěří končí tragicky nejen pro živočichy ale nejednou i pro posádky automobilů. V Kanadě plánují jako prevenci zákaz solení silnic.

Na silnicích Severní Ameriky a Evropy se ročně srazí s vysokou zvěří asi milion automobilů. I srážka se srncem, jelenem nebo sobem může skončit tragicky. Nejvážnější následky však mívají kolize s losem (Alces alces). Tento kopytník je bezkonkurenčně největším druhem mezi všemi jelenovitými.

Kapitální kusy žijí na Aljašce

Losi mohou dosáhnout výšky v kohoutku kolem dvou metrů. Největší samci dorůstají hmotnosti 720 kilogramů. Samice jsou podstatně lehčí a váží obvykle do 360 kilogramů.

K největším patří losi žijící na Aljašce. Samci tam mají v průměru 630 kg, samice 460 kg. Největším známým uloveným kusem byl aljašský losí býk vysoký v kohoutku 233 centimetrů. Vážil 820 kilogramů. V Evropě trumfne losa velikostí jen zubr dosahující hmotnosti i přes 900 kg, v Americe pak bizon s maximální hmotností přesahující tunu.

Aljašský los na videu:

S losem se můžeme střetnout i na našich silnicích. Vyskytuje se u nás sice vzácně, ale v posledních letech celkem pravidelně. Často jde o „tuláky“, kteří Čechami či Moravou jen procházejí. Výskyt losa byl prokázán například v jižních Čechách nebo v Lužických horách.

Kanadský recept

Tým kanadských vědců pod vedením Jeana-Pierra Quelleta z L'Université du Québec à Rimouski se zabýval možnostmi prevence srážek automobilů s losy. Výsledky jejich analýz zveřejnil vědecký časopis Ecological Modelling. Recept je možná překvapivý ale jednoduchý. Je zapotřebí omezit solení silnic.

Vědci označili vysílačkami celkem 47 losů v rezervaci Réserve faunique des Laurentides, kterou protíná dálnice. Mohli tak nepřetržitě sledovat pohyb zvířat. Ukázalo se, že neodolatelným lákadlem je pro losy sůl používaná při zimní údržbě komunikací.

Jakmile se začnou s příchodem zimy solit silnice, zvířata zamíří neomylně do blízkosti dopravních tepen a tam si na krajnicích i na vozovce užívají slané vody z roztáté nasolené břečky. Voda odtékající ze silnic obsahuje několikanásobně vyšší koncentrace sodíku, než jakou losi najdou v rostlinné potravě. Los neváhá vydat se za slanou pochoutkou na výpravu delší než deset kilometrů.

Když los při srážce nasedne do auta:

Z počítačového modelování vyplynulo, že kdyby losi netáhli za solí u silnic, omezil by se počet jejich přechodů přes silnice o 80 %. Částečně by zřejmě pomohly i solné lizy připravené pro losy na klidných místech. Ty by se však musely nacházet ne méně než 500 metrů od nejbližší silnice.

Další čtení

Nejčtenější