Jak dlouho už jezdíme na koni?

Jaroslav Petr  |  Historie

Lidé shlížejí na svět z hřbetu koně už devět tisíciletí. Posadili se na něj v Arábii.

Kolébku chovu koní jsme kladli do střední Asie. Předpokládali jsme, že lidé jezdí na koni asi pět tisíc let. Nálezy z odlehlé lokality v pouštích Saudské Arábie posouvají počátky chovu koní dále do minulosti. Stejně staré jsou i další typické znaky saudskoarabské kultury.

Nález uprostřed pouště

Lokalita Al Magar v odlehlé části Arabského poloostrova vydala archeologům důkazy o dávném osídlení z mladší doby kamenné. Našli tady velké množství kamenných nástrojů a hrotů k šípům. Dávní obyvatelé Al Magaru byli i umělci. Při vykopávkách se dostaly na denní světlo sošky domácích i divokých zvířat. Převládají sošky ovcí, koz a pštrosů.

Největší rozruch ale vyvolal nález části sochy koně. Nezachovala se celá, ale i tak váží její fragment 135 kilogramů. Kůň byl pro obyvatele Al Magaru zjevně velmi důležitý. Byl pro ně lovnou zvěří anebo ho dokázali ochočit?

Při vykopávkách v Al Magaru našli vědci i tento fragment koňské hlavy. Zdroj: scta.gov.sa
Při vykopávkách v Al Magaru našli vědci i tento fragment koňské hlavy. Zdroj: scta.gov.sa

Koně s postrojem

Drobnější sošky koní jsou pozoruhodné tím, že mají na plecích znázorněný popruh. Vše nasvědčuje tomu, že tito koně byli domestikovaní a lidé jim nasazovali postroje, aby je mohli využívat k jízdě nebo k tahání nákladu.

Výzkum Al Magaru je v plném proudu. K dispozici jsou zatím jen předběžné výsledky práce archeologů. Ti se však shodují, že tu lidé žili před 9000 lety. To posouvá počátky domestikace koně významně do minulosti. Nejstarší dosud známé důkazy o chovu koní pocházely z Kazachstánu, kde chovali koně pro mléko klisen lidé tzv. botajské kultury před 5 500 roky.

Nejčtenější