Internet v jakémkoli přístroji s Electric Imp

Helena Vrecková  |  Technika

Nové zařízení umožní připojit k internetu téměř cokoli. Můžete tak online ovládat celou domácnost. Je to však opravdu tak potřebné?

Internetová doba si žádá co nejpřístupnější internet. Měl by mít co největší možné pokrytí a fungovat v co nejvíce zařízeních.

Lidé si už nevystačí jen s internetovým připojením doma na počítači. Internet je vyžadován při cestách na noteboocích a netboocích, na telefonech a na tabletech. Díky internetu jsme stále propojeni s ostatními lidmi, můžeme pracovat na dálku, neustále máme při ruce všechny důležité dokumenty, fotografie či jiné materiály.

Nová éra domácností

V péči o domácnost jsme si však zatím vystačili téměř bez internetu. Do nynějška bylo vrcholem každého spotřebiče mít časový spínač, který umožnil zapnout či vypnout spotřebič ve správnou chvíli. Byly tu sice již pokusy propojit domácí techniku s internetem, avšak vždy byly úzce spjaté jen s určitým výrobcem, bez možnosti nějakého dalšího rozšíření či propojení s jinými přístroji.

Nyní však byly zveřejněny informace o zařízení, které je schopné připojit téměř jakýkoli elektrický přístroj k internetu. Projekt vedou mezi jinými Hugo Fiennes, jenž se podílel na vytváření hardwaru iPhonu od Applu, nebo Kevin Fox, který pracoval u Googlu na designu Gmailu.

Electric Imp připojí k internetu libovolný přístroj
Electric Imp připojí k internetu libovolný přístroj

Zařízení s názvem Electric Imp funguje na stejném principu jako karta Eye-Fi; s cloudovými službami a dalšími zařízeními (Android nebo iPhone) komunikuje přes Wi-Fi. Samotné zařízení by se mělo ovládat prostřednictvím webového rozhraní bez nutnosti složitého programování.

Karta Electric Imp dokáže přejít do klidového stavu s odběrem 6 mikroampér a během sekundy se z něj probudit, zavést operační systém, zapnout Wi-Fi, službu DHCP a začít fungovat (více o hardwaru). Software použitý v Imp je vytvořen v programovacím jazyce C. Uživatelé mohou vytvářet příkazy či webové rozhraní dále programovat.

Plánovač umožňuje uživateli vytvářet vazby mezi jednotlivými příkazy
Plánovač umožňuje uživateli vytvářet vazby mezi jednotlivými příkazy

Chatování s ledničkou

Naskýtá se však otázka, k čemu je využitelné mít troubu, ledničku či pračku s internetem. Mnoho zařízení sice má časový spínač, avšak ten nepočítá se zpožděním či naopak brzkým návratem domů. Imp umožní zapnout topení, myčku či pračku na cestě domů.

Pokud se nečekaně vydáte na nákup, můžete přes spojení s ledničkou zjistit, co přesně je potřeba, nebo co chybí k přípravě nějakého jídla. Jenže jak lednička zjistí chybějící surovinu, docházející potraviny či končící datum spotřeby? Samotný Electric Imp nebude stačit.

Nebudete ale muset kontrolovat květiny, protože se více méně samy připomenou díky snímači vlhkosti s Imp. Snímače na zahradě budou kontrolovat počasí, zda spustit zavlažovače nebo ne, nebo vytáhnout ochranný poklop nad záhony proti krupobití. A tak by se dalo pokračovat.

Výhodou oproti jiným zařízením je jednoduchost použití zařízení a také integrovaný způsob připojení každého zařízení k internetu. Tvůrci karty již jednají s výrobci různých přístrojů o přidání slotů, aby připojování karty bylo co nejjednodušší.

Na videu je vidět, jak Electric Imp připojený na snímač kontroluje pokles hladiny vody. Pokud hladina klesne příliš, Imp ztlumí světla:

„Uživatelé neví, co chtějí, dokud jim to neukážete.“ Steve Jobs

Tvůrci karty musí počítat s pravděpodobně negativním postojem možných uživatelů. Lze čekat úvahy typu, že je to zbytečné, nevyužitelné či že svět spěje kvůli přetechnizovanosti do záhuby. To vše tu však bylo téměř s každým příchodem technické novinky. Nakonec se často potvrdí myšlenka, že člověk si neuvědomuje, co všechno by využil, dokud mu to někdo nenabídne a on to nevyzkouší.

Nejčtenější