Hroby vampýrů nebo zločinců?

Jaroslav Petr  |  Historie

Mrtvola z raného středověku byla pohřbena s kůlem v srdci a kovovými bodci v ramenou a kotnících. Byl to vampýr?

V anglickém Southwellu objevili archeologové hrob muže, který zemřel někdy mezi roky 550 a 700 n.l. Vypadá to, že jeho současníci měli obavy, aby po smrti nevstal z hrobu a nevydal se na obchůzku mezi živé.

Od lovců mamutů po Drakulu

Dnes spojujeme pověsti o vampýrech a upírech především s východem Evropy. K nejslavnějším patří jistě příběh Drakuly inspirovaný historickou postavou vlašského knížete Vlada III. Draculy zvaného také Vlad Tepes (1431–1476). Historie upírů a vampýrů je však mnohem delší.

Jeden z nejstarších dokladů víry v nebožtíky, kteří mohou posmrtně vstát z hrobu, možná pochází z našeho území. V Dolních Věstonicích byl objeven pravěký hrob tří lidí. Jedna z mrtvol byla položena do hrobu tváří dolů a v oblasti její pánve se našel zbytek dřevěného kůlu. Obávali se pravěcí lovci toho, že mrtvý vstane z hrobu? Někteří odborníci jsou téhle spekulaci nakloněni. Jiní se však netají pochybnostmi.

Ilustrační foto

Přízraky nebo zločinci?

Southwellský vampýr byl objeven už v roce 1959. Nález byl zdokumentován a opět zakryt zeminou. Nyní sebral britský archeolog Matthew Beresford všechny dostupné informace o nálezu ze Southwellu a o více než dvou stovkách obdobně pochovaných lidí.

Pochovávání do hrobů plných vody na neposvěcené půdě mimo hřbitovy, obrácení mrtvoly tváří dolů, probodnutí kůlem nebo kovovými hřeby, svázání rukou, oddělení hlavy od trupu a její uložení k nohám – to všechno byly pohřební rituály, které dnes spojujeme s obavami z upírů. Často ale byli tímto nezvyklým způsobem pochováváni zločinci, zrádci, cizoložníci, křivopřísežníci, zloději nebo rouhači.

Ještě v roce 1822 byl v Anglii jistý Henry Stadley usvědčen z vraždy a odsouzen. V cele spáchal sebevraždu oběšením. Pochován byl u křižovatky a jeho tělo bylo uloženo do hrobu tváří dolů. Srdce mu přitom probodli kůlem, který Stadley použil jako vražednou zbraň. O upíra tedy rozhodně nešlo.

Nejčtenější