Gastronomické houfování obřích žraloků v Karibiku

Jaroslav Petr  |  Příroda

Více než čtyři stovky obřích žraloků zastihli vědci v tropických vodách Mexického zálivu na ploše 6 krát 3 kilometry.

Žralok obrovský (Rhincodon typus) nezůstává svému jménu nic dlužen. Dorůstá délky přes 12 metrů a největší kusy dosahují hmotnosti přes 36 tun. Neověřené zprávy hovoří o ještě mnohem větších exemplářích dlouhých až 19 metrů.

Žralok obrovský má pověst mořského samotáře, ale to je zjevně mylná představa. U mexických břehů Karibského moře se žraloci obrovští shromažďují v obrovských hejnech.

Žraločí afuera

Žralok obrovský (Wikipedia) byl sice zařazen do Červené knihy ohrožených druhů, ale skutečný počet těchto obřích ryb nikdo nezná. Tajemství halí i mnoho detailů z jejich života. Anglické označení „whale shark“ čili „velrybí žralok“ nemá přímou spojitost s rozměry největší ryby světa, ale se způsobem její obživy. Stejně jako velryby filtrují žraloci obrovští vodu a získávají z ní drobné živočichy.

Žralok velrybí očima potápěčů:

V učebnicích zoologie se píše, že žralok obrovský podniká samotářské toulky oceány. Obyvatelé mexického pobřeží Karibiku ale vědí, že se severně od mysu Catoche, který je nejsevernější výspou poloostrova Yucatan, každoročně shromažďuje velké hejno žraloků obrovských. Mexičané říkají téhle události Afuera a využívají ji jako atrakci pro turisty.

Pastva plná jiker

Tým amerických a mexických přírodovědců odhalil druhé velké shromaždiště žraloků obrovských na východ od Yucatanu. Populace obřích ryb je tu ještě početnější než u >mysu Catoche. Na 18 kilometrech čtverečních napočítali vědci v jednu chvíli asi 420 žraloků obrovských. Důvodem tak velké koncentrace vyhlášených samotářů je potrava. Celá oblast slouží k tření tuňákovi malému (Euthynnus alletteratus) a v období Afuery je voda plná jiker. Žraloci se na nich doslova pasou. Také k mysu Catoche se žraloci obrovští stahují kvůli hostině. Pochutnávají si na gigantických hejnech drobných korýšů.

Obě Afuery se odehrávají v jiném ročním období. Žraloci označení u mysu Catoche se objevili i na druhém shromaždišti. Proto vědci předpokládají, že karibská shromaždiště navštěvuje jedna a ta samá populace žraloků, která žije rozptýleně a dvakrát do roka se schází ke společným hodům.


Zajímavé odkazy

Nejčtenější