Hibernace byla objevena i u savců

Jaroslav Petr  |  Příroda

Otevře objev hibernace u madagaskarských lemurů cestu k „zimnímu spánku“ i pro člověka?

Zimní spáči umějí potlačit látkovou výměnu na prakticky zanedbatelnou úroveň. Kdybychom dokázali do stejného stavu uvést člověka, zvýšila by se šance na přežití u těžce raněných. Možná bychom také mohli poslat hibernující kosmonauty na dalekou cestu vesmírem.

Zimní a letní spáči

Plch velký (Glis glis) si s dlouhou zimou hlavu neláme. V létě a na podzim se vykrmí a mrazivé zimní měsíce jednoduše prospí. Jeho dech i srdce se dramaticky zpomalí, tělesná teplota klesne k nule. Plch může strávit v hibernaci několik týdnů a po krátkém probuzení v ní zase pokračuje. Plch však neupadá do toho „úsporného režimu“ jen v zimě. Také v létě se dokáže na několik dní uložit ke spánku, kterému se říká estivace a který v mnoha ohledech připomíná zimní spánek. Dokonce i při poledním „šlofíku“ umí plch výrazně omezit svou látkovou výměnu a šetří tak energií.

Člověk může plchům, svišťům, netopýrům a dalším typickým zimním spáčům jen závidět. Zdálo se, že primátům příroda hibernaci nebo estivaci odepřela. Ale to se teď od základů mění.

Plch velký dokáže omezit svou látkovou výměnu i při poledním šlofíku
Plch velký dokáže omezit svou látkovou výměnu i při poledním šlofíku

První spáči mezi primáty

Mezinárodní tým vědců přistihl při hibernaci – či spíše estivaci – madagaskarské lemury, konkrétně makiho druhu Cheirogaleus crossleyi a jeho příbuzného makiho druhu Cheirogaleus sibreei. Tihle drobní primáti se v období sucha, kdy je nedostatek potravy i vody, zahrabou do země a tam prospí několik měsíců. Mezinárodní tým vedený Anne Yoderovou z americké Duke University popsal svůj objev ve studii publikované ve vědeckém časopise Scientific Reports. Madagaskarští lemuři jsou prvními známými hibernujícími primáty.

Otevírá se proto otázka, zda bychom i my lidé – jako poměrně blízcí příbuzní lemurů – nemohli využívat výhod hibernace či estivace. Často by se hodil i jen několikahodinový „plší šlofík“. Například když záchranáři transportují těžce zraněnou oběť dopravní nehody do nemocnice. Dramatické potlačení metabolismu by výrazně zvýšilo šanci zraněného na přežití. Z oblasti čiré sci-fi do sféry reálných plánů se tak může posunout i záměr uvést do spánku kosmonauty, kteří poletí ke vzdáleným cílům. Nejen k Marsu, ale třeba k měsícům Jupitera či Neptuna, nebo ještě někam dál.

Nejčtenější