Grasshopper: znovupoužitelná raketa od SpaceX

Petr Kubala  |  Vesmír

Americká firma SpaceX vyvíjí nosnou raketu, která bude na rozdíl od svých kolegyň znovupoužitelná pro další misi.

V oblasti kosmonautiky se pohybuje řada soukromých společností. Mnoho z nich již řadu let nebo spíše desetiletí provozuje telekomunikační satelity apod. Jsou zde ovšem také vizionáři s plány na vesmírné hotely, těžbu asteroidů a další jistě velmi sexy plány. Zakladatel PayPalu Elon Musk ovšem přešel od slov k činům. SpaceX pod jeho vedením postavila nosnou raketu Falcon 9 a bezpilotní loď Dragon.

„Drak“ již úspěšně dopravuje na Mezinárodní kosmickou stanici zásoby a patří mezi několik málo kosmických lodí současnosti, které se umí vrátit i zpět na Zemi. Mimo pilotované čínské lodě a Sojuz to umí bezpilotně jen tajný raketoplán amerického letectva.

Musk se chce ovšem z vesmíru vracet nejen s kosmickou lodí ale s celou raketou! Jedním z problémů kosmonautiky je fakt, že prakticky nic z nosné rakety nelze znovu použít. Tím se samozřejmě prodražuje vynesení čehokoliv na oběžnou dráhu a zkracují se intervaly mezi jednotlivými starty.

První stupně mizí kdesi v oceánu, ty další pak shoří v atmosféře. Řešením měl být americký raketoplán, u něhož byl znovupoužitelný orbitální stupeň a dva přídavné motory na pohonné hmoty. Jediná část, která shořela, byla vnější palivová nádrž. Jenomže raketoplán byl nakonec paradoxně ještě nákladnější než ostatní nosiče.

SpaceX na to jde zcela jinak. Vyvíjí testovací raketu Grasshopper, která má současné raketě Falcon 9 (a její budoucí těžší verzi „Heavy“) zajistit návrat zpět na Zemi k dalšímu použití. Zatímco raketoplán startoval vertikálně a přistával jako letadlo, Grasshopper má start i přistání ve vertikální poloze.

Testy vypadají slibně

Od roku 2012 už proběhly v Texasu čtyři testy. Začalo se skromně. Upravený první stupeň Falconu se vznesl do výšky necelých dvou metrů a po třech sekundách opět přistál. Druhý test už byl proveden ve výšce téměř šest metrů a zatím poslední na začátku března znamenal pokoření hranice 80 metrů a více než půl minutový let.

První stupeň rakety má vzpěry, takže jak odstartuje, tak i přistane. V budoucnu by měly být tyto vzpěry zatahovatelné.

Druhý stupeň vybavený tepelným štítem bude schopen se po jednom oběhu Země vrátit zpět do blízkosti místa přistání a dosednout stejně jako první stupeň na pevnině. Oba stupně zřejmě nebudou používat padáky, o zbrzdění se postarají výhradně motory – tytéž, které náklad vynesou na požadovanou dráhu.

Pokud budou testy systému Grasshopper úspěšné, mohla by být téměř celá sestava Falcon 9 + Dragon znovupoužitelná. V atmosféře by skončila pouze servisní sekce Dragonu, která se od lodi odpoutává těsně před vstupem do atmosféry.

Nejčtenější