Gekonům to neklouže ani ve vodě

Jaroslav Petr  |  Příroda

Prstíky ještěrek gekonů motají hlavu nejen zoologům, ale vzrušují i výrobce automobilových pneumatik.

Kdyby držela pneumatika na povrchu silnice stejně spolehlivě, jako prsty gekona na těch nejhladších površích, ubyla by řidičům nejedna vráska. I proto financují firmy vyrábějící pneumatiky výzkum těchto zajímavých plazů.

Smyk na mokrém skle

Gekon se nesmekne ani na skle a klidně může lézt i po stropě hlavou dolů. Vděčí za to tenkým a bohatě rozvětveným chloupkům, které mu kryjí spodní stranu prstů a chodidel. Ty slouží jako přísavky, které dokonale přilnou k povrchu, brání smeknutí, ale přitom neomezují zvířeti pohyb. Navíc má povrch gekoního chodidla samočisticí schopnost a nelepí se na něj nečistoty.

Vědce zaskočilo, když v laboratoři nechali gekona pobíhat po mokré tabuli hladkého skla. Neudržel se a smekal se. Přitom jejich přirozené životné prostředí v tropických pralesích je po většinu roku zcela promáčené.

Šance pro výrobce pneumatik

Američtí vědci testovali pohyb gekonů na různých površích. Sklo zastupovalo tzv. hydrofilní materiály, na kterých se voda rozlije do souvislé vrstvy. Další povrch byl hydrofobní teflon. Voda v něm tvoří jednotlivé kapky podobné těm, které se tvoří v přírodě na povrchu listů rostlin. Akrylátové fólie zastoupily materiály přechodného typu. Gekoni se proháněli po těchto površích jako za sucha i v situaci, kdy je pokrývala souvislá vrstva vody.

Potvrdilo se, že na hydrofilním povrchu skelněné tabule se gekon udrží jen za sucha. Zcela opačně dopadly testy na hydrofobním povrchu teflonu. Souvislá vrstva vody gekonům vůbec nevadila. Naopak. V mokru držely prsty na teflonu podstatně pevněji než za sucha.

Studii, která vyšla v předním vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, budou zcela jistě velmi důkladně studovat všichni technici, kteří se potýkají se zrádně kluzkými mokrými povrchy. Firma Goodyear Tire and Ruber Co však má proti konkurenci nesporný náskok. Jako jeden z hlavních sponzorů výzkumu má výsledky od vědců z první ruky.

Nejčtenější