FBI dá miliardu za technologii pro rozpoznávání obličejů

Karel Javůrek  |  Technika

Orwellovská předpověď se postupně formuje. Jednou z důležitých vlastností budoucích systémů je rozpoznávání obličejů v jakékoli formě.

Minulý rok jsme se blíže podívali na 10 biometrických technologií, která vás identifikují a jednou z nich bylo samozřejmě snímání celého obličeje. Pro větší přesnost a méně chyb pokud možno trojrozměrně.

Před několika měsíci začala Indie se skenováním očí 1,2 miliard lidí, aby je mohla lépe identifikovat, a nyní tu máme další podobný záměr. FBI se totiž rozhodla investovat jednu miliardu dolarů na vývoj technologie rozpoznávání obličejů v masovém měřítku.

FBI (Federal Bureau of Investigation) je americký federální vyšetřovací úřad, který spadá pod tamní ministerstvo spravedlnosti.

Rozpoznání okamžitě i ze zálohy

FBI a další bezpečnostní složky používají různé druhy rozpoznávacích technologií. Dříve se jednalo spíše o porovnávání s databází (otisky, DNA), s novějšími a pokročilejšími technologiemi lze rozpoznávat i v reálném čase. To vede „ k lepší“ bezpečnosti s možnosti odvrátit případné nebezpečí ještě dříve, než nastane.

Pokud by tak bylo možné v reálném čase rozpoznávat obličeje na veřejných místech, dalo by se mnohem rychleji a efektivněji dopadnout různé pachatele. FBI do projektu rozpoznávání obličejů nové generace investuje jednu miliardu dolarů. Systém by měl být schopný snímat obličeje, okamžitě prohledávat databázi a přiřadit obličej ke konkrétní osobě.

Pro přesná data je třeba obličeje snímat trojrozměrně. Tím lze ale současně velmi dobře simulovat dvourozměrný obraz obličeje pro porovnávání s databází fotografií.

Budoucí generace rozpoznávání ale nepočítá pouze se samotným obličejem. Bere v úvahu i například uši (u každého mají specifický tvar), různá znaménka a také případná tetování v různých částech těla.

Titulní strana prezentace FBI o potřebě vývoje systémů pro pokročilé rozpoznávání obličejů
Titulní strana prezentace FBI o potřebě vývoje systémů pro pokročilé rozpoznávání obličejů

Komplexní data o každém člověku

Rozpoznávání obličejů není jedinou složkou, se kterou se do budoucna počítá. Bezpečnostní složky již mají také další druhy dat – DNA, fotografie, otisky prstů, zvukové nahrávky a další k identifikaci vhodné informace. Platí to zejména u pachatelů, kteří již byli trestáni.

Cílem pro následující roky je spojit tato data do komplexního rozpoznávacího systému, který dokáže velmi přesně vyhodnotit o jakého člověka jde z různých druhů informací. Čím větší rozmanitost dat, tím přesnější určení.

Snímek obličeje nemusí být moc přesně nasnímán a systém založený na algoritmech a umělé inteligenci může nalézt shodu s mnoha jedinci v databázi. Dodatečná data například v podobě nasnímaného tetování na levé ruce mohou velmi rychle a s obrovskou přesností vyfiltrovat konkrétního člověka. Bezpečnostní složky pak mohou mít k dané osobě k dispozici vše ostatní – různé druhy nahrávek hovorů, přehled příspěvků na sociálních sítích, přátel a zároveň i automatické vyhodnocení psychologického profilu dle výskytu různých klíčových slov a podobně.

Data jsou k dispozici již dnes, v příštích letech jde o to, jak je efektivně analyzovat, přiřazovat a spojovat s konkrétními osobami. A to na požádání, prakticky okamžitě. Do budoucna lze navíc očekávat větší a větší tlak na přesnost – snímání očí (viz zmíněná Indie), snímání DNA v reálném čase a podobně.

Lidé přijdou sami

Lidé se o přesná data postarají sami – díky sociálním sítím a dalším online systémům, u kterých je velký tlak na pravé informace o vás samotných. Ať už se jedná o jméno, přesný den narození, vaše bydliště a aktuální polohu včera odpoledne v 16:32 nebo otagované fotografie lidí na včerejší nelegální párty s nekolkovaným alkoholem. Vždyť veřejně dostupné platformy i domácí programy už dnes umí velmi dobře rozpoznávat obličeje na fotografiích.

Ve zprávě z Pittsburské univerzity pro americký senát (stáhněte si PDF) se hovoří o neuvěřitelných možnostech, které poskytují moderní sociální sítě, kde lidé sdílí informace naprosto veřejně pro každého. Jedná se o největší databáze fotografií a obličejů o kterých si mohly bezpečnostní složky v minulosti pouze zdát. Nyní je mají na zlatém podnose. A to vše jim poskytli uživatelé, kteří jsou až příliš otevření a veřejně poskytují své soukromé a podrobné údaje.

Obří databáze lidí pro „bezpečnost“

Ačkoli jsou plánované identifikační systémy propagovány slovy o větší bezpečnosti, nabízí až nebezpečně velkou možnost zneužití. Stejně jako si v minulosti dokázali pachatelé poradit tak, aby nebyli snadno vystopováni, lze předpokládat, že se zločinci budoucnosti budou snažit páchat zločiny stejně pokročile, jak pokročilé budou systémy.

Technologie tak určitě předeženou jen jednoduché a primitivní zlodějíčky, kteří nebudou dostatečně informováni o nových možnostech sledování a snímacích technologiích.

Nejčtenější