Eunuši žili déle než jejich vrstevníci

Jaroslav Petr  |  Historie

Je kastrace návodem na prodloužení života? Exkurze do korejské historie napovídá, že ano.

Eunuši zdaleka nefungovali jen jako strážci harémů. V mnoha civilizacích představovali významnou společenskou sílu. Například na císařském dvoře ve staré Číně prosazovali progresivní trendy a patřili k propagátorům pokrokových technologií. Nejnovější výzkum korejských vědců dokazuje, že eunuši žili v průměru o 16 let déle, než jejich vrstevníci.

Kastrovaní ženám

Korejskou dynastii Čoson založil v roce 1392 generál I Song Ge, když svrhl svého předchůdce a prohlásil sám sebe za krále. Vládu této dynastie ukončila až v roce 1910 japonská anexe.

Život v korejském království (a od roku 1897 císařství) nebyl žádný med. Prostí lidé se nedožívali nijak vysokého věku. Až do roku 1750 počet obyvatel stoupal, ale pak začal stagnovat a nakonec došlo dokonce k poklesu počtu obyvatel asi o desetinu. V těchto dobách se dožívali muži v průměru 24 roků a ženy 26 roků.

Nedílnou součástí korejské společnosti byli za nadvlády čosonské dynastie i eunuši. Ti se rekrutovali z chlapců, kteří přišli o varlata v důsledku úrazu. Často docházelo k takovému zmrzačení při útoku zdivočelých psů. Někdy ale byli chlapci kastrováni zcela cíleně, protože se jim tak otevírala cesta ke službě na královském dvoře. V Koreji se eunuši směli ženit a mohli mít i rodinu z adoptovaných dětí. Směli však adoptovat jen děvčata a kastrované chlapce.

Ztvárnění eunucha v dobovém kostýmu. Zdroj: Hung Chung Chih, Shutterstock.com
Ztvárnění eunucha v dobovém kostýmu. Zdroj: Hung Chung Chih, Shutterstock.com

Poklidný život bez varlat

Korejští vědci prostudovali velmi důkladně záznamy rodokmenů, které si s velkou pečlivostí vedla korejská šlechta. Velmi přesné záznamy se dochovaly také o eunuších. Ukázalo se, že eunuši žili výrazně déle, než jejich vrstevníci pocházející z obdobných majetkových poměrů. V průměru získávali kastrací navíc 14 až 19 let života. Z celkového počtu 81 eunuchů, o nichž jsou k dispozici podrobné údaje, se tři dožili věku nad sto let. Pravděpodobnost dožití sta a více let byla u eunuchů asi 130krát vyšší, než je dnes v ekonomicky vyspělých zemích.

Korejští vědci ve své studii publikované ve vědeckém časopise Current Biology dokazují, že delší život eunuchů nelze vysvětlit jen příznivými podmínkami života na císařském dvoře. Eunuši trávili mnoho času mimo císařský palác. Ve srovnání s nimi byli dokonce i králové a císaři krátkověcí – obvykle se dožívali věku kolem 45 let.

Život zřejmě prodlužovala eunuchům kastrace. Snad to bylo tím, že bez mužských pohlavních hormonů produkovaných varlaty byli výrazně klidnější a nebyli vystaveni tak silnému stresu.

Nejčtenější