Etruská dílna skrývala hrůzný nález

Jaroslav Petr  |  Historie

V keramické dílně v etruském městě Poggio Civitate byly v odpadcích objeveny kosti zavražděných dětí.

Jako scéna z hororu vypadá místo seriózního archeologického průzkumu, který provádějí američtí archeologové z University of Massachusetts v italském Toskánsku. Mnozí odborníci odmítají uvěřit tomu, čeho byli lidé v antickém světě schopní.

Hrůzný nález v odpadcích

Tým archeologa Anthonyho Tucka z University of Massachusetts v americkém Amherstu zkoumal v etruském městě Poggio Civitate velkou keramickou dílnu ze 7. století př.n.l. Dílna byla dlouhá asi 50 metrů a byla větší než cokoli ze staveb zbudovaných v té době v Řecku. Bohatá terakotová výzdoba i okolní výstavné budovy plné uměleckých předmětů jasně dokládají, že Poggio Civitate, nacházející se asi 15 km od dnešní Sieny, nebyla nějaká zapadlá výspa civilizace. Naopak, žila tu tehdejší honorace.

Vědci se těšili na krásné nálezy keramiky, když v tom se mezi střepy začalo objevovat cosi hrůzného. Nejprve to byla dětská pánev. Ležela v odpadcích mezi zvířecími kostmi. „Dětské tělíčko bylo pohozeno na místo, které už bylo plné vyhozených, zahnívajících zvířecích kostí,“ uvedl Tuck na výročním zasedání Archaeological Institute America konaném v americkém Seattlu.

Další dětské tělíčko zůstalo ležet na podlaze. Třetí kostra jasně dokazovala, že dítětem někdo velkou silou mrštil o stěnu honosné aristokratické rezidence.

Pozůstatky etruských staveb na území dnešního Toskánska
Pozůstatky etruských staveb na území dnešního Toskánska

Děti otrokyně?

Tuckův referát vyvolal na konferenci v Seattlu velké pozdvižení. Copak musí archeolog interpretovat do hrůzných detailů takovou tragédii? A co když bylo všechno jinak? Co když jsou děti obětí přírodní katastrofy nebo se jejich ostatky dostaly do dílny až posmrtně? Tuck ale takové zpochybňování či mírnější výklady odmítá.

„Dětské ostatky byly jednoduše vyhozeny do odpadu,“ říká americký archeolog a upozorňuje, že v antickém světě nebyly děti – a pro děti otroků to platilo zvlášť – považovány za rovnocenné dospělým a nebyly proto ani pohřbívány jako dospělí. Dětské hroby a ostatky jsou na antických hřbitovech poměrně vzácné. Podle Tucka porodila děti otrokyně a její páni s nimi zacházeli tak, jak to nebylo v tehdejší době neobvyklé.

Americký archeolog varuje i před výklady, ze kterých by vyplývalo, že dnešní společnost už není tak barbarská, jako byla ta etruská. Podle Tucka bylo příčinou vraždy dětí a vyhození jejich mrtvolek do odpadu rozdělení tehdejší společnosti. Dnešní společnost už sice netoleruje vraždění dětí a pohození jejich ostatků, ale zůstává i nadále sociálně hluboce rozdělená.

Nejčtenější