Začíná éra sledování Země pomocí malých satelitů

Karel Javůrek  |  Technika
Ilustrační foto. Zdroj: Profimedia.cz

Startup Planet Labs, vedený bývalými inženýry z NASA, už vypustil několik malých satelitů na oběžnou dráhu Země. Získal investice a plánuje jich mnohem více.

Současné sledování naší Země z vesmíru je řešeno pomocí velkých a drahých satelitů. Případné snímky planety v určité poloze je sice možné si objednat, ceny jsou ale velmi vysoké.

I tato oblast se ale v budoucnu může změnit díky startupu, který chce změnit tento zastaralý způsob s vysokou cenou. Pro sledování celé Země chce použít velké množství malých a relativně levných satelitů v reálném čase.

Planet Labs: když inženýři z NASA založí startup

Společnost Planet Labs vznikla v roce 2010 a složení tří zakladatelů a týmu je tvořené převážně bývalými inženýry z NASA. Cílem této firmy je poskytnout detailnější a univerzální informace o aktuální situaci na Zemi – ať už pro komerční potřeby nebo pro humanitární pomoc.

Jeden z inženýrů a miniaturní satelit. Zdroj: Planet Labs
Jeden z inženýrů a miniaturní satelit. Zdroj: Planet Labs

Plán ale nepočítá s několika velkými drahými satelity, ale s větším množstvím malých a levnějších satelitů, které budou schopné dodávat obrazová data v reálném čase v rámci celé planety. Díky tomu bude možné sledovat takřka všechna místa na Zemi s velmi vysokou frekvencí a s minimálním zpožděním.

Zatím desítky satelitů s vysokým rozlišením

Použité satelity mají formát 3U tvořený třemi CubeSats o velikost pouze 10×10×10 cm. Celkově je tak satelit na délku dlouhý pouze 30 cm. Rozlišení snímání by mělo být kolem tří až pěti metrů.

Snímek ze satelitu Dove 2. Zdroj: Planet Labs
Snímek ze satelitu Dove 2. Zdroj: Planet Labs

Satelity jsou určené pro LEO (Low Earth Orbit) ve výšce přibližně 450 kilometrů. Pro porovnání – ISS je ve výšce přibližně 400 km a GPS satelity pak až ve vzdálenosti 20 350 km.

Rozmístění satelitů kolem Země. Zdroj: Wikipedia
Rozmístění satelitů kolem Země. Zdroj: Wikipedia

Vzhledem k nízké výšce a absenci pomocných trysek se satelity kvůli gravitaci velmi rychle dostanou do atmosféry a zničí se. Životnost je tak odhadována na přibližně dva roky. Během této doby se tak musí stihnout zaplatit a tvůrcům i něco vydělat pro další rozvoj a vyslání další várky nových satelitů, které budou zase o něco lepší. Jedná se tak o velmi zajímavý model, který přinese pravidelnou modernizaci a použití nejnovějších technologií v oblasti senzorů.

Bližší detaily satelitu, který sice přežije na nízké oběžné dráze pouze dva roky, ale je relativně levný. Zdroj: Planet Labs
Bližší detaily satelitu, který sice přežije na nízké oběžné dráze pouze dva roky, ale je relativně levný. Zdroj: Planet Labs
Bližší detaily satelitu, který sice přežije na nízké oběžné dráze pouze dva roky, ale je relativně levný. Zdroj: Planet Labs

Planet Labs už mají na oběžné dráze dva testovací satelity – Dove 1 a Dove 2, které byly vypuštěné v dubnu roku 2013. K dispozici jsou tak i první snímky, které si lze všechny prohlédnout na oficiálních stránkách.

Ještě do konce roku by mělo kolem Země kroužit 28 těchto satelitů. Vypuštění probíhá po velkém množství a dle tvůrců se tak jedná o zatím největší „flotilu“ satelitů, která kdy byla pomocí jedné rakety vypuštěna na oběžnou dráhu.

Nové modely Doge 3 a Doge 4 už jsou oproti prvním verzím značně vylepšené, což ukazuje na velmi rychlou iteraci nových technologií a jejich reálné použití pro sledování Země. Začátkem roku 2014 by tak už mělo kolem Země kroužit kolem 32 satelitů Dove, které budou vynesené celkově pomocí čtyř raket.

Spousty miniaturních satelitů Dove připraveno na oběžnou dráhu. Zdroj: Planet Labs
Spousty miniaturních satelitů Dove připraveno na oběžnou dráhu. Zdroj: Planet Labs

Zájem investorů i společností

Planet Labs získal pro tento projekt na začátku roku 2013 investici 10 milionů dolarů a nyní se pochlubil i v rámci série B investicí 52 milionů dolarů. Díky tomu mohou velmi rychle postupovat nejen v oblasti vývoje novějších satelitů, ale i jejich vynesení na oběžnou dráhu.

Planet Labs se těší i zájmů společností, které o levné a aktuální snímky Země stojí. Díky rezervacím již pro rok 2014 tak jdou plány podle představ, což se samozřejmě líbí i investorům.

Vesmírný prostor pro startupy

Spousty miniaturních satelitů od jedné společnosti je pouze začátek. Do budoucna lze jistě počítat s tím, že se v této oblasti bude angažovat mnohem více startupů a výsledkem budou tisíce a možná i miliony miniaturních satelitů, které budou zaměřené na různé oblasti snímání a jejich technologie budou stále pokročilejší a využitelné pro další zpracování dat.

I když jde především o hardware a nějaký webdesigner takový startup asi nezaloží, lze očekávat, že tyto miniaturní a levné satelity poskytnou prostor pro další startupy jako základní platforma.

Živé sledování provozu integrované do nějaké navigační aplikace je tak pouze otázkou času. Spolu se zlepšující se umělou inteligencí si stačí představit možnosti efektivního řízení třeba dopravy dle zácpy a podobně. Jakmile budou k dispozici levná obrazová data Země s dobrým rozlišením a v reálném čase, dočkáme se opět velkých změn a budeme opět o krok dále v oblasti efektivity naší civilizace.

Nejčtenější