Raketoplán Endeavour dnes odletěl do vesmíru

16. 5. 2011  |  Marek Lutonský  |  Vesmír

Raketoplán Endeavour se dnes těsně před 15. hodinou středoevropského času vydal na cestu k Mezinárodní vesmírné stanici. Je to už jeho druhý pokus, první start se 29. dubna nezdařil.

Cíle této vůbec předposlední raketoplánové mise a posádku (včetně plyšového Krtečka) jsme představili v dubnovém článku, teď můžete sledovat přímý přenos. Lepší kvalitu než na Ustreamu nejspíš na internetu nenajdete.

Nyní po startu bude tento stream přenášet různé pozemské tiskové konference a také záběry z vesmíru.Oživeno 13.45: Na Twitteru se ke mně dostalo několik upřesnění, že start je prý už za dvacet minut. Není, Endeavour má odlet naplánovaný skutečně na 14.56 středoevropského času. NASA totiž používá dva typy odpočítávacích hodin. Ty pro „normální lidi“, které bez přestávky odpočítávají čas až do plánovaného odletu, najdete na této stránce.

Oficiální hodiny, které můžete občas spatřit na videu nebo na webu NASA se ale během odpočítávání několikrát na různě dlouhou dobu zastavují. Konkrétně v časech T-27 h, T-19 h, T-11 h, T-6 h, T-3 h, T-20 min a T-9 min. Případně i jindy, pokud nastane nějaký problém.

Tip: Popis jednotlivých fází přípravy raketoplánu ke startu najdete na této stránce webu NASA

Nejčtenější