Efektivní rychlá přeměna vozíku na elektrické vozidlo

Helena Vrecková  |  Technika

Nová technologická pomůcka umožňuje proměnit klasický invalidní vozík na elektrický vozík. V čem překonává klasické elektrické invalidní vozíky?

Společnost stárne, to je nezlomný fakt. S neustále se prodlužující délkou života ale souvisí také stále menší mobilita lidí. Lidé staří, kteří již nemohou chodit či lidé postižení, proto mají nárok na invalidní vozík. Avšak co si mnoho lidí neuvědomuje je to, že delší cesta může být pro člověka na invalidním vozíku velmi namáhavá. Přitom ale nemají všichni nárok na elektrický vozík a sami si jej nemohou dovolit. Nevýhoda elektrických vozíků je také jejich vyšší hmotnost oproti klasickým.

Navíc ne každý postižený potřebuje „odvoz“ neustále. Přeci jen pohánění kol rukama posiluje horní polovinu těla a nedochází tak k ochabnutí svalstva. Ale na delší cesty je určitá pomoc ve formě elektrického pohonu vhodná. Kompromis by tak do této situace mohl vnést Whill, elektrický doplněk ke klasickému invalidnímu vozíku.

Schéma zařízení. Zobrazuje umístění řídícího centra a motorů s napájením. Zdroj: Whill
Schéma zařízení. Zobrazuje umístění řídícího centra a motorů s napájením. Zdroj: Whill

S větrem o závod s elektrickým pohonem

Na různých výstavách se neustále představují nové zajímavé technologie, avšak novinky z oblasti technologické pomoci postiženým lidem až tak často na veřejnosti prezentovány nejsou. Proto na výstavě Tokyo Motor Show 2011 zaujala právě japonská společnost Whill se svým stejnojmenným projektem.

Whill je externí elektrické zařízení, které se připojuje na invalidní vozík. Klasickému vozíku je tak umožněno využívat elektrický pohon. Zařízení má oblý tvar a svým designem trochu připomíná obrovská sluchátka. Kulaté konce zařízení, ukrývající lithium-iontový akumulátor, jsou připojeny k centrálnímu ovládání, které přepažuje vozík v oblasti pasu uživatele vozíku.

Společnost začala vyvíjet zařízení především kvůli budoucí mobilitě stále stárnoucí populace. Zdroj: Whill
Společnost začala vyvíjet zařízení především kvůli budoucí mobilitě stále stárnoucí populace. Zdroj: Whill

Konce zařízení se z vnější strany připevní ke středu kol vozíku a díky bateriím se může dát vozík do pohybu. Ani řízení se pro uživatele nestane žádným problémem. Ovládání vozíku se zařízením totiž funguje na stejném principu jako známé vozítko Segway, kdy jednoduchým náklonem dopředu dostaneme zařízení do pohybu a to roztočí kola. Výhodou je i možnost nastavit si rychlost otáčení kol nebo sklon ovládací části zařízení. Whill je schopen po dvouhodinovém nabíjení ujet s vozíkem až 30 kilometrů a to rychlostí až 20 km/h.

Stane se z prototypu i produkt?

Zařízení je zatím ve fázi prototypu a vývojáři shánějí vozíčkáře k otestování Whillu v reálných podmínkách. Společnost navíc zatím nespecifikovala cenu, která bude v úspěchu zařízení hrát samozřejmě velkou roli. Protože kdo by kupoval drahou náhradu elektrického vozíku, když by mohl mít normální elektrický vozík.

Video z průběhu vývoje prototypu Whillu:

Problém by mohl nastat také s nabíjením. Jedním z řešení by mohlo být přídavné solární nabíjení, které by se právě u vozíku vyplatilo.

Takže ačkoliv je koncept velmi zajímavý, je prozatím ještě dost věcí, které by mohly jeho vývoj negativně ovlivnit.

Tip: O projektu informoval také web Popsci.

Nejčtenější