Designové drogy: nebezpečná pololegální náhražka

Radim Jahoda  |  Věda

Světové noční kluby zaplavila nová neřest, která způsobila dokonalý převrat na drogovém trhu. Výrobci nových syntetických drog balancují na samé hraně zákona a jsou trnem v oku nejen strážcům pořádku či lékařům, ale také zástupcům organizovaného zločinu, kterým se dosud supervýnosný kšeft s drogami doslova hroutí před očima…

Každý týden světové kluby zamořuje nová syntetická droga. Na vysvětlenou: legální náhražka zakázaných drog – marihuanou počínaje a bílým práškem na rozličné způsoby konče. Jenže oč jsou syntetické náhražky dostupnější, o to jsou nebezpečnější. Případ nedávného údajného kanibalismu pod jejich vlivem v USA to jenom potvrzuje…

Jen se dívat a čichat

Běžný úkaz z dnešní americké benzinky: Vydáte se zaplatit za naplněnou nádrž a letmým pohledem projedete tamní zásobu žvýkaček, lízátek, sušenek a čokolád. Do očí vám však náhle padne přihrádka s docela neznámým zbožím v pestrobarevných plastových obalech. Na nich se skvějí rozličná komiksová vyobrazení a produkty různých tvarů nesou názvy jako Spice, Jazz, Hi 5, Turbo a K2. Veškeré tyto produkty jsou obdařeny jasně viditelným varováním: Slouží výhradně k vonným účelům, nesmějí se kouřit, šňupat ani pojídat.

Skutečnost je však přesně opačná. Celý svět ohromila nová vlna tvrdých drog, jejichž producenti umně obcházejí zákony a zásobují mládež legálním „high“, byť je to zkušenost často brutální a občas bohužel i vpravdě fatální. Jako by se kyberpunková literatura vizionářského Williama Gibsona a dalších obdobných autorů zhmotnila v nemilou skutečnost…

Syntetická marihuana je známá pod názvy K2 nebo Spice. (Zdroj CC BY-SA: Schorle)
Syntetická marihuana je známá pod názvy K2 nebo Spice. Zdroj CC BY-SA: Schorle

Jak moc dokáže být nemilá, ukázala nedávná historka z floridského Miami. Právě tam letos zastřelili nahého muže, který nesjpíš pod vlivem syntetické drogy zvané Cloud Nine pojídal přímo na ulici obličej bezdomovce. Droga Cloud Nine, která je nabízena jako „sůl do koupele“ a je náhražkou efedrinu, údajně vyvolala i další projevy kanibalismu.

Aktérem další kauzy je jistý Brandon De Leon, který v jedné miamské restauraci nejdřív obtěžoval hosty a později bizarním způsobem kladl odpor při policejním zatýkání. Křičel na policisty, že je sežere, vrčel a chrochtal jako zvíře a nakonec jednoho z uniformovaných pokousal na ruce. Média opět viní nechvalný Cloud Nine. Celkově zaevidovala alespoň pět obdobných útoků a na slunné Floridě letos na jaře propukla doslova panická hysterie. Našli se i tací, kteří v obavách před útoky „krvelačných zombies“ nadlouho vůbec nevycházeli ze svých domovů…

Další z variant syntetické marihuany, s viditelným nápisem, že výrobek není určen k lidské spotřebě. Zdroj CC0: Justthinking25

Amsterdam na Moravě

Amerika není v rozšiřování syntetických drog rozhodně ojedinělým teritoriem. Koneckonců i u nás koncem roku 2010 vzbudily mediální pozornost tzv. Amsterdam Shopy, jejichž provozovatelé se zabývají prodejem právě tohoto artiklu. Obchody se k nám nenápadně přesunuly z Polska, kde je legislativa zakázala, a expandovaly až na dvanáct prodejen, především po severní Moravě. Syntetické drogy kopírující účinky „tradičních“ drog (byť jsou to účinky často nevyzpytatelné) se tu vydávaly za aromatické sáčky určené výhradně k zavěšení do prostoru, sůl do koupele či výživu pro květiny.

Proti těmto produktům přitom varují muži zákona, lékaři i specialisté na drogovou problematiku. Nic pozitivního na nich nevidí ani občasní či pravidelní konzumenti „zavedených“ drog. Ti dokonce argumentují tím, ať prý světové establishmenty co nejspěšněji povolí ověřené drogy, a pak prý nebude prostor pro žádné obdobné, často značně nevyzpytatelné a vysoce rizikové náhražky.

Loni v dubnu Amsterdam Shopy zavřely, jejich majitel následně čelil soudnímu řízení a muži v talárech mu nakonec přisoudili dva roky „natvrdo“. Mimo jiné se jim nelíbil reklamní slogan firmy znějící „kupuj to, co je legální“. Prý jasně naznačoval, že prodávané zboží nejsou ani bylinky, ani kadidla, ba ani hnojivo na květiny, nýbrž jednoznačně syntetická náhražka zavedených drog. Navzdory uvedeným faktům webová adresa obchodu funguje i nadále. Pokud si zájemce hodlá pořidit kupříkladu „sběratelský výrobek“ Amsterdam v kategorii bylinky (jinými slovy chemicky vyvinutá tráva), jeden gram vyjde na 80 Kč. A to je doslova za hubičku. Bohatě působí také kategorie práškové výrobky, tedy rozličné suplementy kokainu, pervitinu aj. Prášek s označením Cherry Cocolino, El Magico či EX vyjde na dvě stovky a výše…

Hnojivo na květiny

Navzdory běžné dostupnosti na druhé straně Atlantiku se za skutečné eldorádo syntetických drog (někdy zvaných též „designové“) považuje Velká Británie. Absolutním fenoménem v tamější nabídce je jednoznačně mefedron označovaný svými uživateli nejčastěji jako Bubble či Mad Cat, pro nějž však média vynalezla důvtipnější přezdívku Meow Meow, tedy mňau mňau. Nechvalně proslulý mefedron, dovážený na britské ostrovy nejčastěji z Číny, se během posledních pěti let dokonce propracoval na pozici drogy číslo jedna mezi návštěvníky ostrovních tanečních klubů a nočních barů!

Prášek původně distribuovaný jako hnojivo na květiny se vyjma práškové formy prodává také v tabletách a kapslích a svými účinky se nejčastěji podobá českému pervitinu, podle všeho však jenom s tím rozdílem, že kocoviny jsou daleko mírnější a uživatel po svém několikahodinovém euforickém stavu jednoduše usne. V žádném případě to však neznamená, že by mefedron byl ke zdraví šetrnější než právě nechvalný pervitin. Třebaže uživatelé si na mefedronu nevybudují přímo fyzickou závislost, je to prudce návyková látka, která jen v samotné Británii údajně způsobila již několik úmrtí.

Mefedron se maskuje jako hnojivo na květiny. Zdroj CC BY: 666isMONEY
Mefedron se maskuje jako hnojivo na květiny. Zdroj CC BY: 666isMONEY

Jak už to však u takto poplašných zpráv bývá, nejsou vždycky stoprocentně pravdivé, neboť k úmrtí způsobeným drogami zpravidla dochází v kombinaci i s jinými látkami a obvykle je nelze svalovat výhradně na jednu substanci. Přestože britský bulvár okamžitě po prvních zprávách o popularitě mefedronu před zhruba pěti roky rozjel prudce nenávistnou kampaň (ostatně podobně jako v případě exploze extáze na konci osmdesátých let), řady konzumentů Mňau Mňau se chvatně rozšiřovaly. Netrvalo dlouho a „hnojivo na květiny“ se stalo volbou číslo jedna pro britské uživatele víkendových drog (jichž rozhodně není málo, jistě nejvíc v Evropě). A fenoménem pro Brity zůstává i nadále po konečném celoevropském zákazu prodeje mefedronu v roce 2010.

Zakázané chutná nejvíc

Příklad mefedronu také prokazuje, jak moc platí střapaté pravidlo, že zákazané ovoce chutná nejvíc. Ukazuje se totiž, že se zákazem mefedronu jeho spotřeba neklesá. Je to totiž právě naopak! Alespoň to vyplývá z letošní studie univerzity v britském Lancasteru, kterou běžně citují ostrovní média. Na spotřebu rovněž neměla vliv konečná cena, jež stoupla z původních deseti liber na nyní průměrných pětadvacet za jeden gram (běžná cena na černém trhu).

Čtyřicet procent všech dotazovaných v pečlivém univerzitním výzkumu rovněž uvedlo, že berou mefedron pravidelně každý víkend a ve výběru víkendových drog u nich jasně vede. Mefedron je tak ve světě syntetických drog naprostým unikátem. Zatímco u jiných syntetických drog se jejich uživatelé po zákazu přesunou k jiné droze, u mefedronu zůstali, přestože je nyní nelegální.

Odborníci mohou mít na drogy rozličné názory, ale v jednom se jasně shodují, a to, že boj s výrobci syntetických drog nelze v budoucnu vyhrát. Jakmile zákonodárci látku zakážou, producenti chemický vzorec jen mírně obmění, aby nespadal do zakázané kategorie, a během dní vesele vyrábějí dál.

A tak jako jedna z mála nadějí omezení rostoucího vlivu nevyzpytatelných syntetických drog, o jejichž dlouhodobějších účincích se dosud nic neví, paradoxně zůstává legalizace těch „tradičních“ a „vyzkoušených“ drog. Ta nejenže by v důsledku možná odlákala syntetické experimentátory k „osvědčenému“ zboží, ale státy by získaly možnost většího dohledu nad produkcí drog, jejich distribucí a především jejich kvalitou. To jsou však spíše jenom spekulace. Jisté je jenom to, že drogový trh s nástupem syntetických „sci-fi“ drog už nikdy nebude stejný jako dřív…


Nejznámější syntetické drogy

Mefedron – Stimulant známý též jako Meow Meow (u nás Mňau mňau), M-Cat, Mad Cat či „Plant Food“, tedy živina pro květiny, jak jej také výrobci nabízeli. Syntetická náhražka metamfetaminu, která je (již na černém trhu) momentálně jednou z nejoblíbenějších tanečních drog.

Spice – Směs ke kouření je nabízena jako „legální“ varianta marihuany. Hlavními složkami jsou však nebezpečné syntetické kanabinoidy, které účinkují zdánlivě jako THC obsažené v konopí. Prodává se také pod označeními K2, Zohai, Genie, K3, Bliss, Nice, Black Mamba či Incense.

Cloud 9 – V zámoří se této droze (a rozličným variacím) říká také „bath salts“, tedy koupelové soli, protože za tímto prodejním označením se také ukrývají. Vyvolává obdobné euforické pocity jako mefedron, často však také halucinace a paranoidní bludy a lidé pod jejím vlivem se chovají značně podivně.

Benzo Fury – Ve Velké Británii oblíbená droga označená jako chemické pelety určené k výzkumu. Jedna se na černém trhu prodává za deset liber.

Článek vyšel v časopisu ForMen 09/2012

Nejčtenější