Delfíni vytvořili „živý vor“ pro záchranu umírající samičky

Jaroslav Petr  |  Příroda

Jihokorejští zoologové se stali svědky nevšedního jednání delfínů v Japonském moři. Inteligentní savci se pokusili zachránit umírající členku stáda.

Delfíni patří k nejinteligentnějším savcům. Ve volné přírodě byli přistiženi při používání nástrojů. Mají složitě organizovaná společenství, kde se jednotliví členové vzájemně volají a představují zvukem sloužícím jako jméno. Chování, které sledoval tým vedený Kyum Parkem z Ústavu pro výzkum kytovců z jihokorejského Ulsanu, však dokládá, že delfíni jsou schopni i značné míry soucitu.

Záchrana topící se družky

Zoolog Kyum Park sledoval v létě roku 2008 ve vodách Japonského moře stádo asi 400 delfínů druhu Delphinus capensis . Přitom si povšiml skupinky asi dvanácti delfínů, kteří se drželi nezvykle těsně u sebe. Bližší pohled odhalil, že se delfíni snaží pomoct samičce s ochrnutými prsními ploutvemi. Postižené zvíře ztrácelo balanc a často se obracelo břichem vzhůru. Hrozilo, že se samička utopí.

Kolem delfína v nesnázích se shlukli další delfíni. Snažili se plavat tak, aby samička ležela na jejich zádech, udržela hlavu nad hladinou a mohla dýchat.

Poslední rozloučení

Delfíni vytvořili jakýsi živý záchranný vor. Někteří z něj ale brzy dezertovali. Zraněná samička pak zůstala ve vodě ve svislé poloze. Zbývající delfíni se ji ze všech sil snažili udržet nad vodou. Samička však navzdory jejich péči přestala dýchat a uhynula. Delfíni zůstali ještě nějakou dobu s mrtvou samičkou a jemně se jí dotýkali. Pak tělo mrtvého zvířete kleslo do hlubin. Jihokorejští zoologové popsali toto nevšední chování delfínu ve vědeckém časopise Marine Mammal Science.

Podobné chování, kdy zvířata pomáhají poraněnému nebo nemocnému příslušníkovi vlastního druhu, lze pozorovat jen u vysoce inteligentních pospolitě žijících druhů. Známé je například u slonů afrických. V přírodě bylo pozorováno například stádo, které se snažilo pomoci mladé slonici se zlomenou nohou (viz video). Většina zvířat však poraněné nebo jinak handicapované jedince bez skrupulí opouští. Delfíni byli zatím přistiženi při pomoci postiženým novorozeným mláďatům. Teď je jasné, že jim není lhostejný ani osud dospělých.

Nejčtenější