DE-STAR: supersilný laser proti asteroidům využívá Slunce

Karel Javůrek  |  Technika

Civilizace je v ohrožení minimálně do doby, než dokáže vlastní planetu bránit útokům z vesmíru. Zachrání nás supersilný laser s pomocí Slunce?

Naše civilizace se naštěstí v relativně krátkém čase dostala do fáze, kdy je schopná poprvé ve své historii konečně vytvořit technologii, která dokáže odvrátit pasivní nebezpečí z vesmíru.

Tip: To se jen tak nevidí. Na Rusko zaútočil meteorit [videa]

Díky jadernému vývoji je možné sestrojit velmi účinné rakety, které by teoreticky mohly zničit nebo například jen odklonit asteroid směřující k Zemi – stačí výbuch vedle asteroidu a i prvotní malinkaté vychýlení z dráhy může znamenat na větší vzdálenost velký rozdíl. I když je tato technologie spíše v teoretickém měřítku, v případě krize a dostatečného času by jistě byla relativně dobře realizovatelná.

Supersilný laser využívající Slunce

Vědci z fyzikální a polytechnické univerzity v Kalifornii v čele s Gary B. Hughesem ale vymysleli řešení, které by bylo proti asteroidům z dlouhodobého hlediska efektivnější a relativně spolehlivé. Navíc by nevyžadovalo použití jaderných zbraní ani přistání na asteroidu.

Projekt DE-STAR (Directed Energy Solar Targeting of Asteroids and exploRation) je zaměřen na obranu naší Země a využívá přesměrování a usměrnění velkého množství energie ze Slunce přímo proti nebezpečnému asteroidu.

DE-STAR a nákres konceptu. Zdroj: IA.UCSB.edu
DE-STAR a nákres konceptu. Zdroj: IA.UCSB.edu

Zařízení dokáže z paprsků ze Slunce vytvořit velmi silný laserový paprsek, který dokáže zničit nebo postupně nechat vypařit i větší asteroidy. Díky obrovskému množství energie dokáže i jednoduše odklonit případnou dráhu asteroidu.

Podobně jako fungují solární články, i tentokrát jde o přeměnu sluneční energie. Projekt počítá s vytvořením paprsku o výkonu 70 gigawatt. Pokud by se takto silný laserový paprsek o velikosti přibližně 50 metrů dostal na povrch asteroidu, na místě dopadu by pak dokázal vytvořit teploty v oblasti jednoho tisíce stupňů celsia, což je kritická teplota pro velké množství prvků a sloučenin.

Technologie k výrobě takového zařízení jsou přitom dostupné už dnes, vše je ale samozřejmě otázka peněz a času. Proto se počítá s tím, že projekt může začít ve velmi malém měřítku a postupně se rozrůstat a zvyšovat svůj výkon.

Desetikilometrová obranná zbraň i energie na cesty

V první fázi by mohl mít DE-STAR velikost podobnou jako běžné satelity. V druhé verzi by mělo přijít rozšíření o další jednotlivé části (skládání jako u solárních článků a panelů) a zařízení by dosáhlo průměru sto metrů, tedy podobné velikosti jako ISS. To by stačilo na odklonění menších asteroidů.

Čtvrtá verze by měla být už stokrát větší než ISS (deset kilometrů) s možností během jednoho roku kompletně zničit i asteroid o velikosti půl kilometru. Takto silné zařízení by ale už nemuselo sloužit pouze na asteroidy, které se objeví jednou za delší čas.

Energii ze Slunce lze usměrnit i pro napájení dalších zařízení ve vesmíru i samotných raketoplánů. Zdroj: IA.UCSB.edu
Energii ze Slunce lze usměrnit i pro napájení dalších zařízení ve vesmíru i samotných raketoplánů. Zdroj: IA.UCSB.edu

Usměrněný paprsek energie s přesným zaměřením by totiž bylo možné využívat pro cestování vesmírem. Vědci mají i představu integrace přímo do vesmírného raketoplánu, který by tento unikátní zdroj měl neustále k dispozici blízko lodě.

Srovnání potřebné energie a velikosti asteroidu, který lze zničit. Zdroj: IA.UCSB.edu
Srovnání potřebné energie a velikosti asteroidu, který lze zničit. Zdroj: IA.UCSB.edu
Srovnání potřebné energie a velikosti asteroidu, který lze zničit. Zdroj: IA.UCSB.edu

Odhad na skutečnou realizaci se odhaduje nejdříve za 30 až 50 let, což je velká doba nejen na změny, ale také na zcela nové technologie. Princip DE-STAR by ale mohl také poskytovat například napájení pro určité místo na Zemi i ve vesmíru – záleží na dosahu a přesnosti zaměření. Už dnes jsou ve vývoji různé technologie solárních článků, které pracují na extrémně malém bodě s vysokou koncentrací sluneční energie. Tento způsob navíc patří mezi zatím nejefektivnější způsoby přeměny sluneční energie na elektrickou a vyřešeny byly i teplotní ztráty, které se využívají pro zpětné chlazení okolí čipu.

Pouze na lokální cestování

Využití dostupné energie ze Slunce je vždy lepší a úspornější, a na obranu Země a cestování po Sluneční soustavě poměrně dostačující. Pokud bychom ale potřebovali cestovat i mimo naší soustavu, bude nutné mít stejně jiný zdroj napájení, který bude taktéž velmi efektivní.

Je tak otázkou, jestli za několik desítek let nebudeme mít k dispozici takovou technologii, proti které bude i energie ze Slunce neefektivní a zbytečně komplikovaná. Pokud ale ne, Slunce bude svítit i za miliony let, takže ho lze pro naše potřeby vždy využít.

Nejčtenější