Zrcadlovky pro každého

redakce  |  

Preferujete při výběru fotoaparátu odolnost a výdrž, nebo dáváte přednost skladnějším kouskům, které na krku tolik netíží? Digitální zrcadlovky se stávají lákadlem i pro amatérské fotografy a jejich popularita roste díky možnosti získání kvalitnějších snímků i s menší znalostí fotografi cké praxe. Pořízení lepšího nádobíčka dovolují rozumné ceny levnějších modelů, i široká nabídka fotoaparátů, pokrývající požadavky začátečníků i zkušených profesionálů. Tentokrát jsme pro vás otestovali dvě novinky na pestrobarevné podzimní výlety.


Samsung GX-20

samsung

Novinkou od společnosti Samsung je zrcadlovka střední třídy a v robustním vodovzdorném těle ukrývá stabilizovaný snímač typu CMOS s protiprachovou ochranou a v nadstandardním rozlišení 14,6 Mpx. Pořízené snímky vypadají velmi dobře, a to i při nastavení vyšší citlivosti, jejíž strop je ISO 1600. Svižný fotoaparát tak můžete zapřáhnout i ve zhoršených světelných podmínkách, kde si s vysokou hladinou šumu nemusíte lámat hlavu. Ovládání je velmi intuitivní, všechno najdete pěkně po ruce a rychle si zvyknete, kde jakou funkci hledat.

To se ostatně týká i nejčastěji používaných tlačítek jako spoušť, zapínání aparátu, aktivace stabilizace, spuštění živého náhledu apod.Režimy fotoaparátu nabízejí vše od manuálního nastavení až po plnou automatiku, včetně několika prioritních režimů času nebo clony.I absolutní začátečník se však může na automat spolehnout, a těšit se tak z vynikajících snímků. Postěžovat si však musíme zejména na úzký řemínek na krk, jenž se po hodině nošení začíná nepříjemně zařezávat, a také na displej, který i přes dostatečné rozlišení 230 tisíc bodů prezentuje poněkud chladnější barvy, než ve skutečnosti jsou. Samsung GX-20 se každopádně neztratí ani mezi zvučnějšími jmény a jeho nabitých vlastností využije amatér i poloprofesionál.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ odolné tělo  – úzký řemínek na krk
+ rychlost  – horší barevnost displeje
+ ovládání
+ kvalita snímků

HODNOCENÍ:

*****


WEB: www.samsung.cz

CENA: 23 990 Kč
CENA: 25 990 Kč (s objektivem D-Xenon 18–55 mm)
CENA: 28 990 Kč (s objektivem D-Xenon 18–55 mm + 50–200 mm)

Olympus E-520

Nová digitální zrcadlovka z produkce společnosti Olympus navazuje na model E-510 a nabízí několik vylepšení. Desetimegapixelový černoušek se stabilizovaným snímačem Live MOS je postaven na 4/3 formátu, což umožňuje použití kompaktnějších rozměrů a také lehčích objektivů.Nechybí velmi účinná protiprachová ochrana. Ovládání přístroje je tradiční a snad kromě umístění zapínací páčky, jejíž použití vyžaduje trochu více práce, mu nelze nic vytknout.Displej typu Hypercrystal LCD narostl na 2,7 palce s rozlišením 230 tisíc pixelů a najdete na něm většinu podstatných informací, neboť stavový displej na horní straně bohužel chybí.

V nabídce režimů je kromě automatiky, manuálního režimu a voleb s prioritou clony nebo času i nabídka dvaceti scénických režimů s přednastavenými hodnotami pro různé situace, což dává jasný signál všem začátečníkům, že se s nimi chce E-520 kamarádit. Kvalita snímků je tradičně velmi dobrá i při vyšší citlivosti, kterou lze nastavit až na ISO 1600. Rychlost aparátu je příjemně svižná, o čemž svědčí i možnost sériově snímat rychlostí 3,5 sn./s. Díky duálnímu slotu lze pro ukládání fotografií použít kromě xD-Picture Card i paměťové karty typu Compact Flash. Olympus tedy nabízí kvalitní fotoaparát, určený nejen všem začátečníkům, kteří bezpochyby ocení malé rozměry i hmotnost.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ lehké tělo  – malý hledáček
+ malé rozměry  – absence stavového displeje
+ rychlost
+ kvalita snímků

HODNOCENÍ:

****


WEB: www.olympus.cz CENA: 15 890 Kč
Cena s objektivem 14–42 mm: 18 190 Kč Cena s objektivem 14–42 mm + 40–150 mm: 21 090 Kč
Cena s objektivem 14–42 mm + 70–300 mm:26 190 Kč

Nejčtenější