Zrcadlovka bez zrcátka

MICHAL ŠKACH  PETR PROŠEK  |  Technika
fotoaparát

Zrcadlovka bez zrcátka

Pokus spojit vlastnosti malého fotoaparátu a zrcadlovky vyšel nad očekávání dobře.Po dlouhé době se na poli digitálních zrcadlovek děje něco pozoruhodného.Fotoaparát, který by nabízel výhody digitálních zrcadlovek a zároveň byl velmi malý a lehký, bychom na trhu donedávna marně hledali. Lumix G1 od společnosti Panasonic je tak první vlaštovkou, která stírá dosud zažité zvyky.

V útrobách nejmenší SLR na světě s hmotností jen 440 g najdete snímač typu Micro 4/3 Live MOS. Světlo na něj nedopadá přes zrcátko, jak jsme u podobných přístrojů zvyklí, ale přímo.Díky tomu je možné používat živý náhled z hledáčku s velmi vysokým rozlišením současně i na rozměrném displeji. Třípalcovou LCD obrazovku lze navíc různě sklápět a natáčet, což pomáhá při fotografování nestandardních záběrů a zároveň dovoluje chránit displej při cestování.

Všechny základní ovládací prvky jsou na těle přístroje umístěny velmi citlivě a rozumně, díky čemuž nebudete mít sebemenší problém s nastavováním. Obrazová kvalita je na vysoké úrovni, a to i na automatické režimy.Samozřejmě nechybí plně manuální i poloautomatické módy a díky možnosti měnit objektivy nejste odkázáni na jednu optiku. K ostrým záběrům dopomůže duální stabilizace obrazu v podobě MEGA O. I. S. systému spolu s Intelligent ISO Control. Při vyšších citlivostech je hladina šumu velmi nízká a čistotu snímače udržuje protiprachová ochrana Supersonic Wave Filter. Snímky lze ukládat na karty SD/SDHC nebo MMC ve formátech JPEG i RAW.Kromě USB konektoru je přístroj vybaven i Mini HDMI či kompozitním AV výstupem a Lumix G1 je bezesporu skvělým přírůstkem do světa digitální techniky, o čemž svědčí i udělení prestižní ceny DIWA Gold.

Pro: kvalita snímků, rozměry, ovládání, displej Proti: vyšší cena Hodnocení:***** Verdikt: Ideální kousek pro všechny fanoušky fotografie, kteří chtějí relativně malý fotoaparát s parametry digitální zrcadlovky. Cena s objektivem 14–45 mm: 18 495 Kč Web: www.panasonic.cz Zapůjčil: Panasonic

Nejčtenější