Zrcadlovka bez zrcadla

redakce  |  Technika
lumix

V průběhu listopadu se do obchodů přiřítí vpravdě revoluční kompakt. Přestože se vlastnostmi a parametry může směle měřit s digitálními zrcadlovkami, chybí mu hranol i zrcadlo a na scénu tak vstupuje očekávaný standard Micro 4/3, který na začátku srpna představily společnosti Panasonic a Olympus.První vlaštovka však přilétá z hnízda pana Matsushity.

MALEJ, ALE ŠIKOVNEJ

Lumix G1 s rozměry 124×84×45 mm a hmotností 380 g bez baterie a paměťové karty bude k dostání v černém, modrém či červeném kabátku. S nižšími rozměry a hmotností i špičkovou výbavou hodlá Panasonic zaujmout též nadšené začátečníky.

Časem uvidíme, zda se tímto modelem podaří úspěšně nastartovat novou řadu kompaktních digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy a kvalitou, za niž by se nestyděly ani rozměrné zrcadlovky. Výrobci se podařilo snížit vzdálenost mezi bajonetem a snímačem na 20 mm. Vnější průměr výstupní pupily objektivu byl zmenšen o 6 mm a v nabídce najdete i kompaktnější objektivy, především širokoúhlé a teleobjektivy.

lumix

REVOLUČNÍ HLEDÁČEK

Nový Lumix se snímačem Live MOS servíruje rozlišení 12,1 Mpx a přináší režim Live View při fotografování pomocí LCD panelu i hledáčku. Třípalcový displej je otočný i výklopný a chlubí se rozlišením 460 tisíc bodů, ale zajímavější je v tomto případě elektronický hledáček s rozlišením 1,44 milionu obrazových bodů, který kromě barevného podání snímku zobrazuje také poměr stran, vodicí linky, histogram a další praktické informace pro pohodlné focení. Ruku k dílu přikládá i nový procesor Venus Engine HD, potlačující obrazový šum, nebo ultrazvukový protiprachový filtr, jenž je běžnou součástí řady digitálních zrcadlovek.

NECHÁTE SE ROZMAZLOVAT?

Dalším rozdílem oproti běžnému standardu 4/3 je vyšší počet elektrických kontaktů na těle fotoaparátu, jež lze využít pro další funkce. Pokročilé uživatele potěší možnosti manuálního nastavení a začátečníci naopak ocení inteligentní Auto režim (iA), v němž Panasonic Lumix G1 zvládne všechno nastavení za vás, ať už jde o optickou stabilizaci MEGA O. I. S., inteligentní kontrolu ISO, expozici, detekci tváří a výběr scény nebo třeba AF tracking s průběžným zaostřováním na pohybující se objekt. Snímky lze ukládat na SD, SDHC nebo MMC paměťové karty ve formátech JPEG i RAW, nechybí sekvenční snímání (max. tři fotografie za vteřinu) a mnozí ocení i širokou škálu kreativních možností.

Nejčtenější