Zdatné medvědí srdce

J. HORČÍK  J. PETR  |  

Zdatné medvědí srdce

Medvěd má průměrnou tepovou frekvenci asi 90 tepů za minutu. Během zimního spánku mu klesá pod 20 tepů za minutu. Přesto medvěd netrpí nedostatkem kyslíku. Jeho tkáně jsou díky látkám zvaným endorfiny mnohem odolnější vůči nedokysličení. Navíc srdce pracuje ve zvláštním rytmu. Při nádechu stoupá tepová frekvence na osminásobek, aby využila momentálního okysličení krve. Pří výdechu se medvědovi srdce bezmála zastaví, aby se zbytečně nenamáhalo s krví chudou na kyslík.

Majitelé psů jsou nemocnější

Procházky se psem jsou obvykle považovány za dobrý vklad k upevnění zdraví. Zdání ale klame. Nejnovější studie z Finska dokazuje, že tamější majitelé psů jsou obéznější než lidé, kteří psa nevlastní. Navzdory častějším vycházkám se psem nejsou majitelé psů zdravější. Civilizační choroby, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka, žaludeční vředy či deprese, jsou mezi chovateli psů mnohem častější než ve zbytku populace.

Hormony a ženská nevěra

Ženy, které produkují v těle větší množství ženských pohlavních hormonů estrogenů, mají více dětí a muži je hodnotí jako atraktivnější. Skoro by se zdálo, že by si muži mohli vybírat budoucí manželku na základě analýzy hormonů. Nejnovější studie týmu vedeného psycholožkou Kristinou Duranteovou z University of Texas však dokazuje, že ženy se zvýšenou hladinou estrogenů v těle jsou přelétavější povahy a mají problémy žít s jedním mužem dlouhodobě v harmonickém svazku.

Zlaté doly na skládkách

Kde těžit zlato, když jsou všechny doly zabrané? Na japonských skládkách. Válí se tam totiž obrovské množství „zastaralé“ elektroniky. Uvozovky jsou na místě. Japonci tento pojem vidí poněkud odlišně než Evropané, a tak například rok starý mobil pro ně představuje dávnověk. Podle výpočtů by se daly na tamních skládkách těžit cenné kovy jako zlato, stříbro a další s výhodnějším výnosem než v klasických dolech. Každý den je na celém světě odloženo přes 400 000 mobilních telefonů a s ostatní elektronikou to není bohužel o moc lepší.

Nová vakcína proti chřipce

Farmaceutická firma Baxter začala vyrábět v Bohumile u Kostelce nad Černými lesy chřipkovou vakcínu novým, revolučním způsobem. Dosavadní produkce chřipkové vakcíny využívala množení viru na kuřecím embryu. To je postup nejen náročný, ale i zdlouhavý. Firma Baxter začala produkovat vakcínu na buňkách pěstovaných v laboratořích. Vakcína už byla schválena pro očkování v zemích Evropské unie.

Kam se poděli sloni Sahelu?

Národní park Zakouma je posledním útočištěm slonů afrických v oblasti Sahelu. V roce 2006 jich žily v parku tři tisíce. Při posledním sčítání ale strážci zvěře napočítali v Zakoumě jen tisícovku těchto zvířat. Za drastickou redukci stavu slonů stojí pytláci, kteří je střílejí pro slonovinu. Využívají k tomu sezonní výlety sloních stád za hranice parku. Ochrana parku je v současné době velice zkomplikovaná nestabilní politickou situací v oblasti. Během občanských nepokojů v Čadu bylo zastřeleno hned několik strážců parku. Ochránci přírody nyní bojují za záchranu slonů. Prioritním úkolem je eliminovat pytláctví. Pokud nebudou sloni masově zabíjeni, má jejich populace poměrně slušnou šanci na obnovu. V roce 1985 se stavy slonů v parku pohybovaly kolem 1100 kusů. O deset let později už jich bylo bezmála 3500.

Nejčtenější