Vzhůru do přírody

PETR PROŠEK  |  

Vyrážíte na dovolenou k moři, plánujete náročnou výpravu nebo jen sháníte odolnou náhradu pochroumaného přístroje? Máme pro vás několik tipů.

Léto je v plném proudu, a protože není zrovna ideální a připomíná spíše to „rozmarné“ v podání Vladislava Vančury, otestovali jsme několik technických hraček, které vám nevypoví službu ani v nevlídném počasí. Vybrat šest outdoorových produktů nebylo jednoduché, a přestože jsme původně chtěli srovnat odolný notebook značky Getac s vyhlášeným modelem od firmy Panasonic, nebylo nám to umožněno.

Tento gigant přestal z blíže neurčených důvodů půjčovat své odolné notebooky do odborných testů. Že by toughbooky nestačily konkurenci? V mnoha dalších oblastech však o odolné modely není nouze, a tak jsme kromě robustního přenosného počítače důkladně proklepli třeba videokameru, s níž se můžete pustit do hloubky dvou metrů, fotoaparát s vodotěsností do deseti metrů nebo mobilní telefon, který nerozhází ani pád do záchodové mísy. V terénu může posloužit také odolný kapesní počítač a jako lahůdku nabízíme solární nabíječku a powerbanku, které lze využít jako záložního zdroje energie.

A co výkon

Speciálních outdoorových technických vychytávek na trhu přibývá a výrobci jim věnují stále více pozornosti, což je rozhodně pozitivní. Každopádně by se neměli soustředit pouze na skloňovanou odolnost, a vzít v potaz rovněž skutečnost, že nároky na samotný výkon či kvalitu rozhodně nijak neklesají ve chvíli, kdy zrovna obdivujeme pestrobarevné korálové útesy nebo zlézáme vysokohorské svahy – spíše naopak.

Nejen do divočiny

Nutno však zdůraznit, že odolné modely nejsou vždy určeny pouze do extrémních podmínek. Vždyť kolikrát nám fotoaparát nebo mobilní telefon vyklouzne z ruky v tu nejnevhodnější chvíli a kolikrát dáváme rozsypané „vnitřnosti“ s hrůzou opět dohromady… Věříme, že s výběrem testovaných produktů nekápneme do noty pouze outdoorovým nadšencům, ale rovněž ostatním uživatelům, kteří jen pokukují po nějakém odolnějším řešení.

Getac PS535F

Getac PS535F

Kapesní počítač s rozměry 144×82×29 mm a hmotností 300 g nepatří mezi nejkompaktnější PDA, ale díky robustnímu a částečně pogumovanému provedení s pečlivě chráněnými konektory neztrácí hlavu ani v terénu. Je odolný proti postříkání vodou i útoku prachových částic, funguje v teplotách od –20 do +60 °C a úsměv mu nerozhází ani pád z výšky zhruba 1,5 m na tvrdý povrch. Při skutečně velkém nárazu dochází k restartování přístroje. Chloubou kapesního Getacu je 3,5palcový dotykový displej s rozlišením 480×640 px, LED podsvícením a speciální úpravou, díky níž nabízí skvělou viditelnost i na ostrém slunci. Nový model běží na systému Windows Mobile 6.1 Professional, ukrývá 533MHz procesor, 128 MB SDRAM a 2 GB flashové paměti s možností rozšíření pomocí SD/ SDHC karet. Nechybí 3Mpx fotoaparát, který však nechrání krytka. Vestavěný GPS modul s čipem SiRF Star III je rychlý i přesný a při práci v terénu poslouží znamenitě. Vyzdvihnout musíme i elektronický kompas, barometr nebo výškoměr s možností fixního nastavení zeměpisné délky, šířky i nadmořské výšky. Díky velkému displeji se často obejdete i bez stylusu, ale k pohybu v systému využijete i praktický joystick. Trochu nám však chybělo pravé a levé kontextové tlačítko.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ odolná konstrukce  – větší rozměry a hmotnost
+ praktický joystick  – absence krytky fotoaparátu
+ SiRF Star III  – chybí pravé/levé kontextové tlačítko a tlačítko „back“
+ elektronický kompas  
+ protisluneční úprava displeje  
+ výdrž baterie  

VERDIKT:
Odolné PDA pro práci v terénu osloví amatéry i profesionální uživatele. Je však třeba počítat s většími rozměry a vyšší cenou.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.nowatron.cz CENA: 22.500 Kč

Panasonic SDR-SW21

Panasonic SDR-SW21

Nový model odolné videokamery poslouží při vodních radovánkách a dalších outdoorových aktivitách. Kompaktní zařízení s rozměry 35×68×117 mm a hmotností 238 g se chlubí modernějším designem a oranžovým, zeleným či stříbrným provedením. Výrobce ani tentokrát nevsadil na HD záznam a opět se nese na vlnách standardního rozlišení (704×576 px). Videokamera obsahuje 1/6palcový CCD snímač (0,8 Mpx) a nabízí desetinásobný optický zoom i svižný start. Natáčení probíhá prostřednictvím výklopného LCD displeje se 2,7palcovou úhlopříčkou (123 000 px), ovládání je vcelku pohodlné, ale příliš citlivá zoomovací kolébka způsobuje nechtěné zoomování. Záznam by snesl sytější barvy, ale velkým plusem je značná redukce šumu, který neobtěžuje ani za horších světelných podmínek. Baterie vydrží maximálně 80 minut. Ukládání probíhá na SD/SDHC kartu, která však není součástí výbavy. Všechny sloty a konektory jsou chráněny speciálním zamykatelným systémem zabraňujícím proniknutí vody a nečistot. Videokamera je vodotěsná do hloubky dvou metrů (po 30 minut!), odolná proti prachu a pádu z výšky max. 1,2 metru. S ohledem na outdoorové nasazení postrádáme krytku objektivu.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ obraz nešumí  – nevhodně umístěný zoomovací prvek
+ možnost manuálního zaostřování  – absence krytky objektivu
+ precizní zajištění citlivých míst  – slabší výdrž baterie
+ české menu  – nutnost koupě paměťové karty, pouze SD

VERDIKT:
Odolných videokamer je jako šafránu a SDR-SW21 až na pár drobností splňuje očekávání. Příště bychom však rádi viděli HD.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.panasonic.cz CENA: 10.995 Kč

Samsung B2100

Samsung B2100

Outdoorových telefonů není mnoho a nový Samsung vydrží drsné zacházení a navíc přináší atraktivní design. K dostání je ve třech barevných verzích a své služby nabízí pod křídly společnosti Vodafone. Model B2100 s rozměry 113×49×17 mm a hmotností 103 g příjemně padne do ruky a prostřednictvím gumové klávesnice s dostatečně vystouplými tlačítky se i pohodlně ovládá. 1,7palcový displej s rozlišením 120×160 px moc krásy nepobral, ale svůj účel splňuje, což ostatně platí i v případě 1,3Mpx fotoaparátu. Interní paměť o kapacitě 7 MB lze rozšířit pomocí microSD karty. Samsung B2100 si poradí ve čtyřech pásmech GSM, podporuje datové přenosy přes GPRS i EDGE, ale 3G chybí. Výrobce se soustředí především na odolnost a výdrž baterie, a v těchto oblastech mu nelze nic vytknout. Telefon vydrží v pohotovostním režimu zhruba 14 dní, ale i při intenzivním volání slouží na jedno nabití více než 5 dnů, a stává se tak ideálním společníkem na výlety do přírody. Zároveň je odolný proti prachu vodotěsný po dobu 30 minut v maximální hloubce jednoho metru, a když vám vypadne na tvrdý povrch, omylem do něj kopnete a ještě ho v zápalu boje přišlápnete, úsměv mu rozhodně nerozhodíte.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ zvýšená odolnost  – malý displej s nízkým rozlišením
+ moderní design  – slabý fotoaparát
+ skvělá výdrž baterie  – absence 3G
+ LED svítilna  – chybí kompas a výškoměr
+ příjemná cena  

VERDIKT:
Odolný Samsung sice není dokonalý, ale v outdoorové oblasti nemá konkurenci a s přihlédnutím k pořizovací ceně jej můžeme vřele doporučit.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.samsung.cz CENA: 2.977 Kč (Vodafone karta)

SolarGorilla, PowerGorilla

SolarGorilla, PowerGorilla

Balíček solární nabíječky a powerbanky Powertraveller z distribuce firmy Sunnysoft slouží k nabíjení mobilů, fotoaparátů, notebooků a dalších zařízení. Součástí výbavy je bohatá skladba konektorů k propojení s dobíjenými přístroji. Pogumované tělo nabíječky SolarGorilla s rozměry 264×200×19 mm obsahuje dva solární panely a 20V a 5V USB výstup pro připojení dobíjených zařízení. O aktuální síle nabíjení informuje LED dioda, ale pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, bez jasné oblohy se neobejdete. Nabíječka funguje i při mírné oblačnosti, ale intenzita se rapidně snižuje. Zařízení je voděodolné, postrádá však krytky výstupů, které jsou tak náchylné ke vniknutí nečistot. Pomocí SolarGorilly lze nakrmit i powerbanku PowerGorilla s kapacitou 21 000 mAh. Její plné dobití z elektrické sítě zabere zhruba 4,5 hodiny a nabíjení pomocí solární nabíječky je neuvěřitelně zdlouhavé. PowerGorilla slouží k dobíjení kompaktních mobilních zařízení (5V USB) i notebooků, a to samostatně nebo najednou. Na displeji lze volit výstupní napětí v rozmezí od 8,4 do 24 V. Plně nabitá PowerGorilla nakrmí šestičlánkovou baterii notebooku Acer Timeline na 75 %, což v tomto případě odpovídá zhruba sedmi hodinám provozu.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ široká nabídka konektorů  – absence krytek výstupů
+ různé výstupní napětí powerbanky  – pomalé dobíjení powerbanky
+ kompaktní provedení  – závislost na ideálním počasí

VERDIKT:
Solární nabíječka se s powerbankou skvěle doplňuje, ale síla nabíjení je natolik závislá na počasí, že se na ni bohužel nelze spoléhat.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.sunnysoft.cz CENA: 9.490 Kč

Canon PowerShot D10

Canon PowerShot D10

Odolný kompakt s rozlišením 12,1 Mpx zaujme na první pohled svým osobitým a netradičním designem, díky němuž je hned jasné, že se jedná o vodotěsný (do hloubky 10 m) a mrazuvzdorný (do –10 °C) exemplář, který je navíc odolný proti vniknutí prachu a vydrží pád z výšky až 1,2 m. Canon PowerShot D10 umožňuje nastavení široké škály režimů včetně detekce obličeje a pohybu či makrorežimu od 3 cm. Zajímavostí jsou čtyři úchyty v rozích fotoaparátu, sloužící k uchycení praktických řemínků či karabin. Potěší i možnost výměny krytů v několika barevných variantách. Vytknout musíme ovládání trojnásobného zoomu (ekvivalent 35–105 mm), které je kvůli nešťastnému umístění tlačítek ze zadní strany při manipulaci jednou rukou komplikované. Nepotěší ani absence jakéhokoli krytí objektivu, jež by u odolného přístroje do extrémních podmínek rozhodně přišlo vhod. Všechny drobné neduhy ale malý kompakt vynahrazuje kvalitou snímků, které jsou i díky internímu stabilizátoru obrazu ostré a barevně pěkně syté. Fotografie lze přímo v akci kontrolovat na jasném, 2,5palcovém LCD displeji s rozlišením 230 tisíc bodů. Snímky stejně jako videozáznam v rozlišení 640×480 px můžete ukládat na paměťové karty typu SD/SDHC nebo MMC.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ kvalita fotografií  – ovládání zoomu
+ rychlost focení  – chybí krytka objektivu
+ povedený design  – pouze trojnásobný zoom
+ odolnost  

VERDIKT:
Originální odolný kompakt, který kromě odolné konstrukce nabízí i výborné fotografie, a stává se tak ideálním parťákem na cesty.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.canon.cz CENA: 8.590 Kč

Getac B300

Getac B300

Notebook Getac B300 s rozměry 304×263×60 mm a hmotností 3,5 kg není žádný drobeček, ale díky šasi z hořčíkové slitiny, částečnému pogumování a pečlivému zajištění všech portů vydrží i drsnější zacházení. Je odolný proti prachu i postříkání vodou a pracuje v teplotách od –20 do +60 °C. Matný, 13,3" displej s rozlišením 1024×768 px je dobře čitelný i na ostrém slunci a práci za zhoršených podmínek usnadňuje též volitelné podsvícení klávesnice nebo dotykový displej. Notebook obsahuje operační systém Windows XP Professional, procesor Intel Core 2 Duo L7500 (1,6 GHz), 1 GB DDR2 RAM (rozšiřitelný na 4 GB), 120GB pevný disk (max. 250 GB) a grafický čip Intel GMA965. S ohledem na cenu jde o slabší hardwarovou výbavu, ale u odolného notebooku platíte především za možnost pohodlné práce v terénu. Getac B300 tak můžete dále vybavit HSDPA či GPS modulem nebo přídavnou baterií místo optické mechaniky. S využitím nastavení spotřeby pomocí aplikace G-Manager jsme se základní baterií dosáhli necelých šesti hodin nepřetržitého přehrávání videozáznamu.

VÝHODY: NEVÝHODY:
+ odolné provedení  – vysoká cena
+ výdrž baterie  – horší pozorovací úhly displeje
+ jasný displej  – vyšší hmotnost
+ možnost pořízení zajímavých doplňků  – slabší výkon
+ povedený design  

PCMark05: 3220
VERDIKT:
Kvalitní, odolný notebook, jehož největší nevýhodou je vysoká pořizovací cena, která je pro většinu běžných uživatelů zapovězená.

HODNOCENÍ:

******


WEB: www.nowatron.cz CENA: 92.000 Kč
Petr Prošek

Testoval Petr Prošek, nezávislý novinář, který se kromě specializace na digitální zábavu již dlouhá léta věnuje testování elektroniky a IT produktů. Při posuzování zařízení klade kromě důležitých užitných vlastností velký důraz na design, originalitu a spolehlivost.

Nejčtenější