Vybavený černoušek

P. PROŠEK  |  Technika

Další z řady multimediálních smartphonů od Nokie navazuje na populární model N73 a hned na první pohled okouzluje lesklým provedením předního panelu.

S ohledem na neustále omílané chytání otisků prstů však musíte počítat s častým čištěním, jež zde umocňuje ještě netradiční provedení klávesového bloku. Mobilní telefon Nokia N78 s kompaktními rozměry 113×49×15 mm a příjemnou hmotností 102 g zdobí 2,4palcový LCD displej s rozlišením 240×320 px a 16 miliony barev, který je dobře viditelný i za slunečného dne. Ovládání probíhá pomocí zapuštěných tlačítek a směrového prvku, doplněného o točítko Navi, jež občas ruší třeba při klasickém procházení seznamů. Klávesnice je tvořena pouze čtyřmi tenkými, podlouhlými tlačítky bez náznaku rozdělení. S psaním SMS a e-mailů jsme každopádně neměli žádné problémy.

Nutno však podotknout, že některým uživatelům toto provedení nemusí vyhovovat. Nový přírůstek do rodinky Nseries se neztratí ve třech pásmech GSM, podporuje 3G, GPRS, EDGE i HSDPA a poradí si také s WiFi (802.11 b/ g).

Neodmyslitelnou součástí je rovněž asistovaná GPS s možností využití mobilního telefonu jako navigace. Nokia N78 obsahuje nejnovější verzi Symbianu (Feature Pack 2) a přináší třeba současné zobrazení kontaktů telefonu (70 MB; součástí balení 2GB microSD) nebo animované menu, které je však náročné na výkon, a tudíž pomalé. Nechybí bohatá multimediální výbava včetně FM rádia, FM vysílače nebo 3,2Mpx fotoaparátu s optikou Carl Zeiss, který se sice nemůže srovnávat s nejnovějšími fotomobily, ale obyčejní uživatelé budou s kvalitou nadmíru spokojeni.

Byť to ještě nedávno vypadalo, že fotografování s mobilem je jen módní výstřelek, našly si fotomobily jako Nokia N78 davy příznivců.

Pro: kompaktní rozměry a hmotnost, kvalitní displej, asistovaná GPS, podpora WiFi, Feature Pack 2
Proti: rozvrzaný zadní kryt, nedostatečný výkon na animované menu, lesklý povrch chytá otisky prstů, netradiční klávesnice nemusí vyhovovat všem
Cena: 11 290 Kč
Web: www.nokia.cz
Zapůjčil: Nokia

Nejčtenější