Vstupní brána zrcadlové dimenze

MICHAL ŠKACH  |  Technika

Jak přejít ze světa kompaktů do říše zrcadlovek? Máte obavy z technické složitosti a ceny profimodelů? Nové amatérské DSLR čekají s otevřenou náručí!Možná jste dospěli do stadia, kdy vám už obyčejný kompakt na fotografování nestačí a rádi byste své umělecké nádobíčko doplnili nějakým profesionálnějším kouskem. Až dosud museli uživatelé překonávat propast mezi jednoduchými expozičními automaty a vyspělými manuály s řadou složitých nastavení, jež běžný uživatel jen stěží využije.

Na trh však přichází zcela nový segment digitálních zrcadlovek určených naprostým začátečníkům, které potěší laxnějším stylem ovládání a veselejší cenou.Přitom si však zachovávají vysoké rozlišení, možnost složitějších předvoleb i plně manuálního nastavení pro zkušenější uživatele.

Sony A200

sony

Společnost Sony se na poli digitálních zrcadlovek velmi rychle zorientovala a ačkoli nemá takovou tradici jako jiné značky, může se pochlubit kvalitními produkty v celém spektru tohoto širokého segmentu.Nejinak je tomu i v případě DSLR určených naprostým nováčkům a zbrusu nový model A200 je toho jasným důkazem. Pevné tělo poskytuje dobrý uživatelský komfort v podobě precizně provedeného gripu, se kterým nemá problém ani větší dlaň.

V jeho útrobách se ukrývá snímač typu CCD s efektivním rozlišením 10,2 Mpx, procesorem BIONZ a vysokou citlivostí až ISO 3200. Oplývá funkcemi, jako jsou stabilizace Super SteadyShot v těle aparátu nebo redukce šumu, které okoukal od svého výkonnějšího bratříčka A700.Ovládání je uživatelsky příjemné a rychle si zvyknete, že máte všechna funkční tlačítka po ruce.

Vybírat lze samozřejmě z plně automatického i plně manuálního režimu, jež jsou doplněny o poloautomatické a scénické režimy, vhodné pro rychlé fotografování bez velkého přemýšlení – svižně a spolehlivě pracuje i devítibodový autofokus.Výdrž baterie je na velmi dobré úrovni a umožňuje pořídit až 750 snímků na jeden zátah. Ukládat můžete na karty Compact Flash nebo Memory Stick Pro či Pro Duo.Nová dvoustovka ze stáje Sony si rozhodně zaslouží čestné místo v čele amatérských digitálních zrcadlovek a poskytuje vše, co začátečník od takového přístroje potřebuje.

Plusy: devítibodové ostření, velký displej, optická stabilizace, kvalita snímků Minusy: vyšší hmotnost Cena: 15 990 Kč Hodnocení: Web: www.sony.cz

Nikon D60

Malá, lehká digitální zrcadlovka D60 z produkce firmy Nikon je přímým nástupcem modelu D40×.Zachovává původní osvědčené vlastnosti čipu CCD s 10,2Mpx rozlišením, ale přidává protiprachovou ochranu s pomocí low-pass filtru, jenž slouží zároveň jako zbraň proti moaré.Fotoaparát nabízí citlivost až ISO 1600, funkci projasnění stínů a tříbodové automatické ostření. V těle však budete marně hledat ostřicí motor a musíte proto podle toho také vybírat objektivy.

nikon

Rychlost aparátu je na velmi vysoké úrovni, a to jak z pohledu startovacího času, tak i samotného snímání, kdy lze pořídit až 100 obrázků v sérii rychlostí 3 snímky za sekundu. Stěžovat si ostatně nemůžeme ani na obrazovou kvalitu, na niž jsme u nikonů zvyklí. Za zmínku v některých případech stojí snad jen trochu sytější barvy, se kterými si však snadno poradíte v grafi ckém editoru.

Ovládání je velmi jednoduché i intuitivní a k celkovému komfortu přispívá též přehledný informační displej. Na výběr máte samozřejmě plně automatický režim, stejně jako plně manuální, doplněný o prioritu času, clony a několik scénických režimů pro konkrétní situace. Mnozí uživatelé každopádně nepřekousnou absenci českého menu, kterou si Nikon za rámeček rozhodně nedá. Digitální zrcadlovku Nikon D60 můžeme i přesto doporučit amatérům jako odrazový fotoaparát s odpovídajícím poměrem ceny a výkonu.

Plusy: nízká váha a kompaktní rozměry, kvalita snímků, rychlost Minusy: absence češtiny, pouze tříbodové ostření Cena tělo: 14 990 Kč cena s objektivem 18–55: 16 590 Kč Hodnocení: Web: www.nikon.cz

Nejčtenější