Vize na kolech

JAN HORČÍK  |  Technika

Výzva pro vaše iQ 01

smart

Miniaturní městské automobily ála Smart jsou čím dál tím oblíbenější.I Toyota už má v tomto segmentu svého zástupce, je jím minivůz Toyota iQ. Výrobní verzi automobilka předvedla už letos, bude se dodávat se dvěma benzinovými a jedním dieselovým motorem. I přes své rozměry chce Toyota získat pětihvězdičkové ocenění bezpečnosti standardu Euro NCAP. Nádrž bude pod sedadlem řidiče. V prodeji by se měla Toyota iQ objevit už letos.

Kubistický elektromobil 02

nissan

Nissan Cube je mini MPV prodávané dosud pouze na japonském trhu.Na newyorském autosalonu nedávno Nissan předvedl koncept elektromobilu vycházejícího právě z modelu Nissan Cube. Ne právě aerodynamický tvar je vykompenzován elektrickým pohonem, který nabízí dojezd 160 km a max. rychlost 120 km/h. Plné nabití lithium-iontových baterií trvá osm hodin. Nissan chce elektromobil Cube uvést už v roce 2010.

Tesla Roadster 03

roadster

Americká automobilka Tesla Motors začala vyrábět svůj sportovní elektromobil Tesla Roadster. První kusy v ceně 100 000 dolarů se tak k zákazníkům dostanou už letos. Tesla Roadster může směle soupeřit s takovými vozy, jako Nissan 350Z nebo Audi TT. Z 0 na 100 km/h zrychlí během 3,9 sekundy, je naprosto tichý, na jedno nabití ujede 350 km. Plné nabití trvá 3,5 hodiny. Maximální rychlost elektromobilu je 200 km/h.

Loremo – německý střízlík 04

loremo

Malá německá automobilka Loremo představila stejnojmenný superlehký vůz. Retrofuturistické Loremo se pyšní spotřebou 1,5 l/100 km a emisemi 50 g CO2/km. Velmi lehké auto pohání turbodieselový dvouválec o výkonu 20 koní, který z 0 na 100 km/h zrychlí za 20 sekund, případně o něco silnější tříválec s výkonem 50 koní, který už je rychlejší a zvládne totéž za devět sekund. Na trhu se objeví příští rok.

Elektromobil Mitsubishi 05

mitsubishi

Mitsubishi se v oblasti elektromobilů angažuje čím dál tím víc. Koncept elektromobilu Mitsubishi i MiEV SPORT vychází ze studie Mitsubishi i MiEV a klade důraz především na sportovní vyžití.Unikátní jsou elektromotory umístěné přímo v kolech. Přední kola pohání síla 20 kW, zadní pak 47 kW. Točivý moment vpředu je 250 Nm a 180 Nm vzadu.Maximální rychlost konceptu je 180 km/ h. Elektromobil má místo pro čtyři cestující.

Nejčtenější