Vítězné tažení elektřiny

JAN HORČÍK  |  Auta

1 Elektromobil ze stavebnice magna steyr mila ev

Vítězné tažení elektřiny

Společnost Magna Steyr představila v Ženevě svůj ukázkový elektromobil Mila EV. Základem je podvozek, který Magna nabízí OEM výrobcům, aby na něm mohli stavět své vlastní „produkty“.Podvozek je připraven k výrobě a lze ihned začít stavět nová auta, a to nejen na elektřinu.Ukázkový pětidveřový elektromobil Magna Steyr Mila EV je dlouhý 4 metry, s elektromotorem o výkonu 49 kW poháněným lithium- iontovými bateriemi.

2 Kalifornii brázdí elektrobus ecoride b35

Vítězné tažení elektřiny

Společnost Proterra začala ve čtyřech kalifornských městech předváděcí jízdu nového elektrobusu EcoRide B35. Lehký elektrický autobus vyniká možností plného dobití za 10 minut díky systému TerraVolt Energy Storage System využívajícího baterie Altariano. Dojezd se pohybuje mezi 48 a 64 km. Cena je vyšší než v případě dieselových autobusů, nicméně Proterra odhaduje, že cenový rozdíl by se měl vrátit díky nižší spotřebě energie a nižším nákladům na údržbu.

3 brutální traktor New holland nh2

Vítězné tažení elektřiny

Polem nepolem… traktor není právě snem každého automobilisty, ale stačí jeden pohled na futuristický New Holland NH2 a nejeden zapřisáhlý autonadšenec by okamžitě zatoužil po tom, stát se zemědělcem. Jako zdroj energie traktoru NH2 slouží vodíkové palivové články. Ty dodávají elektřinu elektromotoru o výkonu 106 koní pohánějícímu všechna čtyři kola. V současné době se ultimátní traktor potýká s několika zásadními nedostatky. Předně je to krátká provozní doba a závratně vysoká cena.

4 nejrychlejší hybrid planety Giugiaro namir

Vítězné tažení elektřiny

Italdesign předvedl na ženevském autosalonu nejrychlejší hybrid světa Giugiaro Namir. Pohon zajišťují dva elektromotory o celkovém výkonu 363 koní, napájené li- polymerovými bateriemi a benzinovým generátorem o objemu 814 ccm.Maximální rychlost má být 300 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h pod 3,5 sekundy a spotřeba kolem 2,5 l/100 km. Tvůrci slibují neuvěřitelný dojezd 1920 km, což znamená nádrž o objemu 50 l. Emise CO2 jsou pod 60 g/km.

5 evropský Volt opel ampera

Vítězné tažení elektřiny

Světové premiéry se na letošním ženevském autosalonu dočkal hybridní vůz Opel Ampera. Ten vychází z technologie Voltec vyvinuté automobilkou General Motors pro její plug-in hybrid Chevrolet Volt.Automobilka jej využije také pod značkami Holden, Opel či Vauxhall. V Evropě půjde právě o Opel Ampera s dojezdem 60 km na elektřinu a rozšířeným dojezdem 500 km, pokud se zapojí benzinový generátor. Do výroby přijde v roce 2011, o rok později než Chevy Volt.

Nejčtenější