Válka a drogy

redakce  |  
válka a drogy

Průzkum mezi aktivními účastníky občanské války v Somálsku ukázal, že třetina z nich zcela pravidelně užívá místní drogu kat. Horní hranice rozšíření této drogy mezi místními bojovníky se ale pohybuje na bezmála šedesáti procentech. Navzdory problémům, které masové užívání katu vyvolává, je šíření drogy ponechán volný průběh. Vysvětlení je prosté. Ti, kteří by měli proti obchodu s drogami zasáhnout, na drogách zhusta sami vydělávají. V podmínkách Somálska jsou to astronomické sumy. Na druhé straně je kat v Somálsku „doma“ a jeho občasné mírné užívání je tu považováno za úplně normální. Somálce nepohoršuje pohled na svazek katu o nic víc než Čecha půllitr piva. Proto nepociťují obyvatelé východní Afriky potřebu kat zakázat. Naopak, jakýkoli pokus o postavení katu mimo zákon by se střetl se stejnou odezvou jako alkoholová prohibice v západním světě. Jedno pivo po nedělním obědě nikomu neublíží, ale alkoholismus představuje vážný problém. Stejně je tomu s katem. „Sváteční“ konzumenti příliš neriskují. Masová závislost obyvatelstva na katu je však něco úplně jiného. A v Somálsku je kat drogou číslo jedna. Daleko za sebou nechává všechny ostatní neřesti.

Vše za drogu

Účinky katu jsou nejčastěji přirovnávány k drogám ze skupiny amfetaminů. Pokud je užíván ve velkém, může vyvolat duševní onemocnění. Při střídmější konzumaci jsou jeho účinky a rizika srovnávány s mírným pitím alkoholu. V Somálsku je kat nedílnou součástí drsné reality. Vzniká začarovaný kruh. Válčící strany mají na konzumaci katu zájem. Z výnosů z jeho prodeje financují boje. Chaos a bída trvajícího konfliktu činí lidi náchylnější k užívání katu, a to jejich bídu ještě více prohlubuje.

Somálsko bylo i před občanskou válkou jednou z nejchudších zemí světa. Dnes je situace ještě mnohem horší. Šedesát procent populace musí na den vystačit s méně než jedním dolarem. Přitom 80 % všech somálských mužů utrácí za kat kolem čtyř dolarů denně. Kat začínají užívat především mladí chlapci, kteří jsou k jeho účinkům nejvnímavější. Na jejich organismu droga napáchá největší škody a vytváří u nich těžkou závislost. Odborníci se shodují, že i kdyby dnes válečný konflikt skončil a ekonomika Somálska se začala konsolidovat, problémy spojené s masovým užíváním katu nezmizí. Mladí profesionální zabijáci závislí na katu si budou na mírové podmínky a život bez drogy zvykat jen velmi těžko.

DROGA JMÉNEM KAT

Droga kat nebo také čat je produktem rostliny s botanickým názvem kata jedlá (Catha edulis), jež je zřejmě etiopského původu. Ze své domoviny se rozšířila po celé východní Africe a do arabských zemí. Jen ve východní Africe konzumuje kat pravidelně asi 10 milionů lidí. V Asii se těší velké oblibě například v Jemenu. Kata jedlá je stále zelený keř nebo strom dorůstající výšky asi 5 metrů.

droga jménem KAT

Jako droga se užívají podlouhlé kožovité listy katy a především pak mladé, křehké, zeleno-bílé až načervenalé výhonky. Nejčastěji se kat žvýká nebo pije ve formě nálevu. Droga působí stimulačně, zahání pocity hladu a únavy. Hlavní účinnou látkou je D-norpseudoefedrin čili kathin. V Evropě je legální ve Velké Británii a Nizozemsku.

Nejčtenější