V zajetí multimédií

PETR PROŠEK  |  
v_zajet__multim_di__49886ebc10.jpg

Jak vybrat nové multimediální centrum a nekoupit zajíce v pytli?

Počítače neslouží pouze k práci či brouzdání po internetu a v řadě domácností jsou využívány jako nástroj pro prohlížení fotografi í a přehrávání hudebních skladeb i videozáznamů. V poslední době však roste počet uživatelů, kteří pokukují po pohodlnějším řešení. Málokdo má desktopové PC propojené s televizorem nebo reprosystémem v obývacím pokoji a spousta nadšenců řeší otázku, kterak oblíbenou hudbu či video pohodlně dostat do místnosti, kde se odpočívá po návratu z práce. Na pultech obchodů se tak rozvaluje stále více kompaktních zařízení, jež své přednosti předvádějí v lákavém segmentu multimediálních center. A podobně jako můžete zaplakat při nevhodné koupi „empétrojky“, i zde číhají na nezkušené zákazníky mnohá úskalí, jejichž množství se zvětšuje s rostoucí nabídkou funkcí.

Hudba, nebo video?

Před zběsilým útokem na nejbližší nákupní centrum je třeba zvážit, zda chcete přehrávat jen hudbu, nebo máte též zájem o pohyblivé obrázky.

Někteří výrobci (např. Logitech nebo Sony) nabízejí kvalitní síťové hudební přehrávače i bezdrátové hudební servery, jež se pyšní řadou zajímavých funkcí, ale s videozáznamy se neskamarádí ani po dlouhém přemlouvání.

Pro všeobecné využití tak raději sáhněte po multimediální mašince, která sice nenabízí takové vychytávky jako třeba Logitech Squeezebox Duet nebo Sony Giga Juke, ale „hravě“ si poradí i se sbírkou vašich oblíbených televizních seriálů. Uvozovky jsme však nepoužili náhodou – vesele a hravě vypadá řada multimediálních center pouze na reklamních letácích či v rukou zkušených uživatelů.

Pokud si takovou šikovnou mašinku pořídí běžný zákazník se základními znalostmi ovládání počítače, s největší pravděpodobností zdaleka nevyužije všech možností, jež pokročilé přehrávače s integrovaným harddiskem a možností zapojení do domácí sítě servírují. Navíc i v tom případě platí známé přísloví, že není všechno zlato, co se třpytí. A za každou cenu šetřit při nákupu multimediálního přehrávače se rozhodně nevyplácí.

Uživatelské prostředí

Chcete-li přehrávač zaparkovat v obývacím pokoji, nejspíš budete v první řadě pokukovat po řešení s povedeným designem. Pokud však z tohoto důvodu hned v prvním kole vyřadíte třeba nevzhledný Popcorn Hour A-110, dost možná budete později hodně litovat. Přestože tento přehrávač neoplývá zrovna nejhezčím kabátkem, řadí se mezi nejlepší zařízení na trhu.

Při výběru multimediálních center tak dbejte především na samotnou výbavu či funkce a design odsuňte na druhou kolej. Mnohem důležitější je pro běžné uživatele menu lokalizované do češtiny a bezproblémové zobrazování českých znaků v titulcích, jež doprovázejí mnohé videozáznamy. Bez povšimnutí nelze nechat ani četnost aktualizací firmwaru a vůbec následnou péči výrobce o nabízený produkt. V tomto ohledu lze doporučit např. společnost Acomp, která na svých stránkách informuje o každé aktualizaci programového vybavení nabízených zařízení a se zákazníky se snaží řešit nastalé problémy či komplikace.

Moderní multimediální přehrávače se zkrátka chlubí širokou škálou funkcí i nastavení, ani ty sebelepší kousky však zdaleka nejsou bez chybičky a musíte o ně pečovat pomocí aktualizací firmwaru.

Neméně důležité je rovněž provedení a rychlost menu, což sice na začátku nejspíše omluvíte, ale při procházení rostoucí knihovny multimédií si na problematické uspořádání či pomalejší reakce peprně zanadáváte. Je třeba brát v potaz, že na rozdíl od počítače si uživatelské prostředí neupravíte podle svých představ a čím déle budete přehrávač používat, tím více mušek pravděpodobně objevíte.

Kolik formátů umíš…

Při výběru multimediálního přehrávače je rovněž kruciální co možná nejširší podpora audio/video formátů a videokodeků. Pokud ve snaze ušetřit polevíte v této oblasti, můžete po zapojení zjistit, že nové v ruce s formáty pak jde samozřejmě výběr zařízení podle konektivity a na základě vaší stávající audio/video výbavičky. Pořídit si bohatě vybavené multimediální centrum Dvico TViX M-6500A nebo M-7000A bez HD Ready či Full HD televizoru je zbytečným luxusem, ale pokud kvalitní LCD či plazmovou TV a soustavu reproduktorů vlastníte, neměli byste podporu rozlišení 1080/24p rozhodně ignorovat. Výrobce rovněž musí dbát na co možná nejširší skladbu audio- a videovýstupů a pokročilým přehrávačům tak nesmí chybět HDMI konektor, optický výstup či USB 2.0 porty pro propojení s počítačem nebo připojení dalších externích zařízení.

Síťová úskalí

Pokud se český Pepík ve výběru a ovládání nového přehrávače dosud orientoval, v případě zapojení do domácí sítě se nejspíše neobejde bez pomoci zkušenějšího uživatele.

Řadu moderních multimediálních center je možné připojit k internetu pomocí klasického ethernetového kabelu a některým modelům nechybí ani WiFi modul pro bezdrátové připojení. S ohledem na možnost zapojení do bezdrátové sítě si však musíme rýpnout do již zmiňovaných TViXů, kterým právě integrované WiFi společně s několika dalšími drobnostmi chybí k dokonalosti, a je zarážející, že přístroje v tak vysoké cenové kategorii nabízejí pouze externí řešení v podobě USB síťového adaptéru či použití vlastního WiFi routeru.

To ovšem nic nemění na skutečnosti, zařízení nepřehraje většinu hudebních souborů či videí z vaší početné sbírky. Rozhodně by tak neměla chybět např. podpora MP3, WAV či WMA (audio) nebo AVI, WMV či MPG souborů (video) a videokodeků MPEG2/4, DivX i Xvid. Pokud jste navíc zvyklí na vysokou kvalitu a neradi děláte kompromisy, při poslechu hudebních skladeb oceníte podporu bezztrátového formátu FLAC. Samostatnou kapitolu tvoří stále oblíbenější video ve vysokém rozlišení s formáty MKV (x264), MOV (H.264) nebo M2TS (AVCHD). Ruku že se zapojením do domácí sítě přichází na řadu další možnosti využití těchto multimediálních mašinek. Soubory totiž nemusíte mít uloženy pouze na integrovaném pevném disku, ale lze je streamovat ze síťového HDD nebo přímo z vašeho počítače.

Pokud to vámi pořízené zařízení umožňuje, k datům uloženým na integrovaném harddisku pak můžete snadno přistupovat pomocí libovolného FTP klienta. Ale pozor -nastavení všech těchto možností v řádně zabezpečené domácí síti s hardwarovým a soft warovým firewallem dá často zabrat i protřelejším uživatelům a s ohledem na velké množství routerů, bezpečnostních aplikací a různých operačních systémů nelze zpracovat univerzální návod. Někteří výrobci se však neobtěžují podrobně seznámit uživatele ani se základním nastavením a multimediální centra v tu chvíli přicházejí o pověst přístrojů, o které se nemusíte starat. To je ostatně jedna z mála výhod oproti kompaktním desktopovým počítačům, s nimiž klasické multimediální přehrávače svádí urputný boj o potenciální zákazníky.

Home Theater Personal Computer

Při výběru multimediálních center se rovněž nabízejí klasická desktopová řešení, označovaná zkratkou HTPC. Počítače určené speciálně pro přehrávání multimédií hravě nahradí výbavu zmiňovaných univerzálních mašinek a zároveň nabízejí přidanou hodnotu v podobě brouzdání po internetu, přístupu k e-mailu a možnosti využití nespočtu aplikací. HTPC si stejně jako obyčejné počítače můžete díky operačnímu systému nastavit přesně podle vašich potřeb, ale již z principu vyžadují mnohem více péče (např. v podobě instalace kodeků a aktualizace softwaru). Vesele a hravě vypadá řada multimediálních center pouze na reklamních letácích či v rukou zkušených uživatelů.

Nejčtenější