Úvod

Dan Přibáň  |  

Nejdůležitější věcí v životě člověka je nutnost. Toto moudro padlo v kapku pozapomenutém, ale nezapomenutelném filmu Tři králové.Není to žádná revoluční myšlenka, ale je to pravda pravdoucí.Když jsme vymýšleli hlavní téma tohoto čísla, rozhodli jsme se, že bychom se měli konečně pořádně porozhlédnout, jaké možnosti výroby energie opravdu v současnosti máme. Vždyť se v kratších článcích pravidelně motáme kolem alternativních zdrojů elektřiny a „neropné“ automobily řešíme takřka neustále.

Dan Přibáň

Fosilní paliva chtě nechtě ubývají a pod touto hrozbou navíc nehezky zdražují, o dopadu na životní prostředí nemluvě. Říkali jsme si: Ono se něco najde. Něco… něco bylo slabé slovo. Možností, jak vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů, jsou desítky a všechny v současnosti používané „alternativní“ systémy vedle nich vypadají jako zastaralé. Tedy vypadají… prostě zastaralé jsou.

Jenže dokud tu nebude nutnost, jen tak se používat nezačnou. Může nás jen těšit, že jakmile ona nutkavá potřeba nastane, bude kde brát. Do té doby musíme doufat, že v mezidobí se v rámci hrozby nastávající nutnosti podaří proti pseudoochráncům světa prosadit alespoň jaderné elektrárny, o možném využití jaderné fúze nemluvě. V případě jejího úspěchu možná na úžasné systémy ze stran třicet až šestatřicet ani nedojde.

Nejčtenější